Hoşgeldiniz  

16 MAYIS 1990…

Halit BEYTÜT | 16 Mayıs 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Yukarıdaki tarih Batmanımızın il oluş tarihidir 1990 yılında dönemin cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın talimatlarıyla il statüsüne geçen Batmanın il oluşu sin derece büyük bir coşku ile karşılanmış bu kutlamaya merhum Cumhurbaşkanımız Özal’da katılmış ses sanatçısı İzzet Altınmeşe türküleriyle kutlamalara büyük renk katmıştı.

İl statüsüne kavuştuğumuz o dönemde belediye başkanımız Ataullah Hamidiye tüm Batmanlılar olarak minnettarlık gösterisini de ihmal etmemiş günlerce kutlamalar ve sevinçler ilimizin büyük bir coşku yaşamasına neden olmuştu.

Bu gün 31 yıl dönümünü yaşadığımız bu önemli tarihi günü ne yazık ki çok kişi unutmuş gibi görünüyor.

İl olmakla birlikte Batmanımızın makûs talihi de değişmiş ve her geçen gün modern bir il olma adına büyük mesafeler kat etmiştir.

Daha önce her 16 Mayıslarda il oluşumuzun kutlanması kararlaştırılmış olmasına rağmen aradan gecen zaman sürecinde ne yazık ki kutlamalar unutulmuş ve bir bakıma hatırlanmaz bile olmuştur. İl statüsüne geçmemizde dönemin Batman milletvekili Kutbettin Hamidi ve belediye başkanı Ataullah Hamidi’nin büyük katkıları olduğu da kesinlikle gözardı edilmemeli.

Batman il olduktan sonra doğal olarak şehircilik adına önem arz eden hizmetler de oluşmaya başladı.

Nice valiler ilimize atandı ve ilimizin eksiklerinin tamamlanmasına da büyük katkıları oldu.

Batman il olduktan sonra büyük bir göçte aldı.

Her ne kadar günden güne gelişmeye başladıysa da istihdama yönelik bir çalışma kaydedilmediğinden doğal olarak işsiz sayımızda günden güne katlanarak arttığı gözlemlendi.

Batmanda iş adamlığı unvanıyla ahkâm kesenlerin istihdama yönelik bir çalışmalarını yapmaması ne yazıktır ki işsizler ordunuz her gecen süreç içinde artarak devan etti.

31’inci yıl dönümüne ulaştığımız il olma statümüzün neden kutlanmaması kafalarda acabaların da çöreklenmesine neden olmaktadır.

Batmana bu unutkanlık ve de boş vermişlik kesinlikle yakışmamaktadır bir il oluş yıl dönümünü kutlamamak son derece bir acizliğin ve haksızlığın bir göstergesidir.

Her şeye rağmen ben 16 Mayıs 1990 yılında il statüsüne alınan Batmanımızın 31. yıl oluşunun yıl dönümünü kutluyor, bir dahaki 16 Mayıslarda bu kutlamaların gelenekselleştirilmesini umuyor tüm Batman halkının 16 Mayısları sevinç ve gururla hatırlamaları temennisinde bulunuyorum.

82 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.