Hoşgeldiniz  

16 MAYISLAR UNUTULMAMALI,,,

Halit BEYTÜT | 16 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

16 Mayıs ilimizin makûs talihinin değiştiği tarihtir.

İlçe bazında iken merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın talimatlarıyla il statüsünü kazanan batman o tarihte tüm vatandaşlarla büyük bir sevinç ve mutluluk yaşamıştık. O tarihte il oluşumuzun sevinciyle çok büyük kutlamalara yapılmış ve her 16 Mayısını batman için bir bayram olarak benimsemeyi kararlaştırmıştık, Üzülerek ifade etmek isterim ki artık 16 Mayıslarda kutlamalar yok sadece basit kutlamalarla mesajlarla geçiştirilmektedir.

Oysa batman il olduktan sonra bölgenin en çok gelişmeye ve nüfusunun artmasıyla güzelliklere oluşmaya başlamıştı her nedense artık 16 Mayıs rutin günlerden biri olarak anılmaya başlandı.

Bu konuda yetkili mercilerin en azından 16 Mayısta il oluşumuzun son derece önemli bir tarih olduğunu ve bunu tam halkımıza duyurması gerekmektedir.

Sadece basit mesajlarla il oluşumuzu kutlamak sanırım bizleri olduğu kadar tüm batman halkını da üzmektedir. Bu gün ilimizdeki öğre8ncilere Batmanın hani tarihte il statüsünü kazandın sorsanız hiç bir öğrencilerden olumlu yanıt alamazsınız.

Oysa 16 Mayıslarda kutlama ya da törenler düzenlenirse bu tüm çocuklarımızın belleğine yerleşir ve yaşadıkları ilin ne zaman il olduğunu da kolayca öğrenmiş olurlar. 16 Mayıs tarihleri batman için son derece önem arz eden bir tarihtir.

Bu nedenle gerek il yöneticilerimizin ve gerekse de sivil toplum örgütlerimiz in bu konuya gereken hassasiyeti göstermelerinde son derece büyük yarar olacaktır. Batman il olduğundan bu yana gerçekten son derece kabuğundan çıkan bir devi oluşturmaktadır.

Her ne kadar istihdam yönünden ülkenin en çilekeş ili olsa da bizler doğup büyüdüğümüz bu güzel canımızdan daha çok sever ve ilimizin ihtiyacı olan tüm güzelliklerin oluşmasını isteriz.

Böylesine kısa zaman süreci içerisinden kabuk değiştiren ve gelişip büyüyen bir ilin özellikle iş adamlarının istihdama yönelik bir çaba sarf etmemelerini ben son drece büyük bir talihsizlik olarak değerlendiriyorum.

Her geçen gün gelişen bu ilde yaşamlarını sürdürenlerin de bir kente mutluluk içinde yaşamaları en büyük dilek ve temennimizdir. Yani özetlemek gerekirse bu gün işsizliği had safhada olduğu bu ilde tüm iş adamlarımızın istihdama yönelik çalışmaları olursa bu insanlarımıza da bir umut vesilesi olurlar ki her zaman hürmetle ve saygıyla anılacaklarını bilmelidirler.

Bir kez daha 16 Mayıs tarihinin bu ilin olmazsa olmazı olmalı ve bu ilde yaşamlarını sürdürenlerin hiçbir sıkıntıya reva görülmeden mutlu bir yaşam sürmelerini istiyoruz. Bu ilde binlerce işsiz sabahtan akşama kadar ekmek parasını çıkarmak için şehrimizin meydanında kavurucu sıcaklar altında gelecek bir iş umudunu beklemektedir.

Özellikle bu mübarek ramazan ayında onları ulaşmak ve bu mübarek ayı sıkıntılara girmemeleri için gereken özveri ortaya konmalıdır.

Duygularımız sevinçlerimiz ve mutluluklarımız hep birlikte Batmanı daha da yaşanılır bir il olasına katkı sağlamak hepimizin olmazsa olmazı olmalıdır.

314 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.