Hoşgeldiniz  

19 YIL VE AK PARTİ

SEDAT ERİŞ | 31 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

DÜNDEN DEVAM

Dünkü makalemde, ‘AK Parti iktidarı, ilk yıllarında benimsediği politikalar sayesinde sadece içeride değil, bölge ülkelerinde de ilgi ve itibar elde etti. Özellikle Arap komşularımızın bize olan hayranlığı, gösterdikleri yakınlık tartışılmaz bir gerçekliliktir. Türkiye, Arap sermayesi için en cazip pazar haline gelmişti’ demiş sonraki cümlelerde komşularımız olan Arap Devletlerinin Başkan Erdoğan şahsında Türkiye’den ekonomik ve siyasi manada kopuşlarına değinmiştim.

Arap Devletlerinin Batı ülkelerinin bazılarının geliştirdiği ‘Türkiye’nin aleyhindeki siyasetlere’  alet olmalarını irdelemek gerekir.

Batı kültürüne, değerlerine, yaşam tarzına olan hayranlık başta Dubai’deki Araplar olmak üzere tüm Arap coğrafyasında bilinen bir realitedir.

Arapların Batıya duyduğu hayranlığı daha iyi anlatmak için şöyle bir örneklem yapayım.

Arap yarımadasında ticari bir şirket açacaksanız bu firmanın broşürlerini İngilizce değil de, Arapça bastırmış olursanız büyük tepki çeker ve şirketinizle hiçbir Arap iş yapmak istemez.

Yani “Dubai, Kuveyt, Suudi Arabistan, BAE ve Katar gibi ülkelerde Araplara bir ürün satacaksanız broşürlerinizi İngilizce yapmak zorundasınız” .

Daha ilginç bir şey söyleyeyim;

İngiltere’nin başkenti Londra neredeyse bir Arap şehrine dönüşmüş durumda.

Kraliçe ve İngiliz hükümeti Arap komşularıyla yaşamaktan pek memnun bir fotoğraf veriyor.

Peki, İslami kurallarla yönetilen bu ülkelerde Batıya bu kadar hayranlık neden?

Cevap çok basittir.

Arap Ülkelerindeki yönetimler iktidarda kalmak için tamamen Batının yörüngesine girmiş durumda.

Bin bir baskıyla kendi topraklarındaki mazlum insanlara zulüm eden Batı yönetimlerinin kuklası olan yönetimler hem kendileri hem de zengin insanları kontrol etmek için İslami ahlakla bağdaşmayacak davranış ve eylemler için taraftarlarına üstü kapalı şunu söylüyorlar;

Batılı gibi yaşamak, bar, diskotek gibi yerlere gidip, alkol almak, lüks kumarhanelerde şans oyunları oynamak istiyorsanız, genç, güzel bayanlarla zaman geçirmek istiyorsanız bunları kendi topraklarınızda değil başka ülkelerde özellikle AB ve ABD’ye gidin.

Böylesi bir durumda batıya hem sermayelerini hem yaşamlarını kaydıran zengin Araplara, kendi coğrafyalarında nefes aldıran batılı yönetimler ise bu kesimin boyunlarına tasma takıyor ve istedikleri gibi kendilerine payanda olmalarını dayatıyorlar.

Arap coğrafyasına hâkim olan Batı hayranlığı, bölge liderliğine oynayan ve bu nedenle batı emperyalizminin boy hedefi haline gelen Başkan Erdoğan’a yakın durmak, batıya yönelmiş Arap sermayesinin dışında bu yönetimlerinde karar alma mekanizmalarını batıya doğru çevirirken Batıyı kızdırmamak öncelikli bir stratejiye dönüşüyor.

Araplar için değerli olan: Batılı değerlerle barışık ve onların her dediğine evet diyen Başkan Erdoğan profilidir.

Başkan Erdoğan Yerli ve Milli bir politikayı öncelediği için Batı tarafından istenmeyen adam olarak aleni ve açıkça ilan edildikçe emperyal sisteme boynunu kaptırmış Arap yönetimlerde aynı siyasi çizgiyi izlemeye kendilerini mecbur ve mahkûm görüyorlar.

Bu konudaki Arapların kaygısı aslında kendilerince haklı nedenlere dayanmaktadır.

ABD Başkanı TRUMP dünya kamuoyunun önünde ve insanların gözlerinin içine bakarak başta Suudiler olmak üzere tüm Arap yönetimlerini şöyle tehdit etmişti’ Ben desteğimi çekersem bir gün dahi o koltuklarda oturamazsınız.

Bu sopa gösterme asla öylesine söylenmiş bir uyarı değil. Arkası dolu olan bir uyarıydı ve Arap yönetimler bu mesajı aldıktan sonra yüz milyarlarca dolar değerinde silahı ABD yönetiminden aldılar.

Türkiye gelenekçi çizgiye yaklaştıkça hem ’ümmet birliği’ kurmak isteyip Arap Coğrafyasında başat liderliğe oynadıkça mevcut Arap yönetimlerini kaybedecektir.

Hâlbuki İslam’ın barışçıl ve şehirli yüzünü vitrine çıkaran Türkiye’ye karşı Arap yönetimlerinin tavrı aslında kendi halkları tarafından benimsenmiyor ama bu topraklarda yaşayan halkların, yönetime karşı koyacak ne güçleri ne olanakları var.

Devam Edecek

192 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.