Hoşgeldiniz  

19 YIL VE AK PARTİ

SEDAT ERİŞ | 01 Eylül 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

DÜNDEN DEVAM       

19 Yıl ve Ak parti yazı dizisini okuyan dostlara başlamadan ilk önce şunu özel bilgilerimi aktarayım.

Türkiye Cumhuriyetinde çok partili siyasi hayata geçtiğimizden bugüne değin hiçbir iktidar Ak Parti kadar uzun soluklu iktidarda kalmadı, kalamadı.

Özellikle 1970 yıllarından itibaren ülke siyasetimizi hep koalisyon denen birkaç partinin bir araya gelerek kurduğu iktidarlar yönetti.

Ak Partinin kuruluşundan sonra Türkiye’de hep Erdoğan Başkanlığındaki hükümetler ülkeyi yönetti.

Evet, Ak Parti her ne kadar bir kadro hareketi olarak kabul görse de bana göre bu başarının tek ve en önemli kahramanı Sn Erdoğan’dır.

Birçok toplantıda hep şunu söyledim;

Erdoğan’ı Ak Partinin başından alın bu parti diğer merkez partilerin oy bandı olan % 15 bandını yakalayamaz.

Başkan Erdoğan’ın liderlik vasıflarını irdelemeden19 Yıllık Ak Partinin başarısını tam olarak okuyamayız.

Şu husus belirtmeden geçemeyeceğim.

35 Yıllık aktif siyasi hayatımda ülkeyi yöneten çok sayıda liderle ülke sorunları ve siyasetimizin problemleri noktasında konuştum bazılarıyla aktif anlamda ülke siyasetine katkıda bulunma adına birlikte çalıştım.

Bu bağlamda 1980 sonrası Türk Siyasi yaşamına yön vermiş birçok lideri yakın tanıma fırsatı bulurken bu liderlerin gerek partilerini gerek ülke sorunlarına karşı geliştirdikleri stratejileri çözümleme şansını buldum.

Öncelikle şu kanaatimi paylaşayım,

Başkan Erdoğan Türk Siyasetine her dönem damga vurmuş bütün siyasilerden çok farklı bir liderlik vasfına sahiptir.

Öncelikle Başkan Erdoğan’ kendinden önceki siyasi liderlerin nerede hata yaptıklarını hangi konuda nasıl bir zafiyet gösterdiklerini çözümlemiş.

Diğer liderlerin bazen çekingen davranış ve taktiklerini o güne göre doğru yorumlamış, Yine bu vasıflarının yanına çok çalışmayı değil bilimsel çalışmayı koyarak kendi ekibine sahip çıkarak çevresinde bir güven ve inanç oluşturmuş.

Başkan Erdoğan’ın liderlik gücünü bilen içeride veya dışarıda olsun bazı kesimlerin Ak Partiyi iktidardan uzaklaştırmaya yönelik tüm operasyonlarında başarısız olmalarının en önemli nedenin Başkan Erdoğan’ın liderlik vasıflarını tam anlayamadıkları, onun yönetmedeki ustalığını kavrayamama olduğunu biliyorum.

ABD başkanı Trump’ın önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi demokrat aday Bidene söylediği’ Erdoğan büyük bir satranç ustası; sen onla baş edemezsin bunu ancak ben başarırım söylemi aslında emperyalizmin acı bir gerçeğidir.

Yarından sonra Başkan Erdoğan’ın liderlik sırlarına bakmaya devam edeceğim.

Devam Edecek

140 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.