Hoşgeldiniz  

19 YIL VE AK PARTİ

SEDAT ERİŞ | 14 Eylül 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

DÜNDEN DEVAM

Şimdi filmi geriye sarıp 19 yıl öncesine gitmeye hazırlanalım ve şu üç soruyu yaşadığımız anıların yardımıyla gözlerimizde canlandırmaya çalışalım.

1.Soru – AK Parti NASIL ve NİÇİN İKTİDARA GELDİ?

2.Soru – AK Parti İKTİDARA GELMEK İÇİN HANGİ YOL VE YÖNTEMLERİ TOPLUMUN ÖNÜNE KOYDU?

3.Soru – AK Parti 19 YILDA NEYİ BAŞARDI NEYİ BAŞARAMADI?

İlk soruya yaşanmışlıktan yola çıkıp yanıtlar verelim

Yıl 1999 sonu 2000 yıllarının başı. İktidarda Merhum Ecevit Başbakanlığında ANA SOL Hükümeti var. Her gece patlayan faizler sonucunda ülke ekonomisi uçurumun kenarına gelmiş. % 1000 LER RAKAMLARINA VURAN REPO(GECELİK FAİZ PATLAMALARI) ÜLKEMİZİN EKONOMİ ALANINDA İMDAT SİNYALLERİ VERMEYE DOĞRU HIZLA İTELİYOR. Hayli yaşlanmış Ecevit’in sağlık problemleri iktidarda büyük boşluklara neden oluyor. Dönemin Cumhurbaşkanı ile hükümetin yaşadığı gerilim özellikle ülkenin ekonomisini allak bullak ederken sosyal hayatta büyük depremler yaşanıyor. Yolsuzluk diz boyu. Dönemin siyasilerinin dengesiz davranışları halkta siyasete ve siyasetçiye büyük bir güvensizlik duygusunu her geçen gün arttırıyor. Çiller Yılmaz didişmesi Merkez sağı paramparça etmiş durumda. DSP büyük bir iç bunalım eşiğinde. MHP ise tıpkı bugünkü gibi anlaşılamaz dengesiz politika peşinde. Erbakan partisi ise kapatılma gerekçesiyle Anayasa mahkemesi kapısında. İstanbul Belediye Başkanı Bugünün Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan Siirt ilinde okuduğu bir şiir yüzünden tutuklanıp cezaevine gönderiliyor. Yurt dışından dünya büyük gürültülerle getirilen dünya bankası menşeli Kemal Derviş ekonomik sisteminin başına geçiriliyor. DSP parçalanmaya başlıyor. Ecevit Sağlık sorunlarından dolayı evinden çıkamaz halde.

Refah Partisi Anayasa mahkemesince odaktan kapatılıyor. Erbakan ve yoldaşları siyasetten bir süreliğine men ediliyor. Her şeyin Arap saçına döndüğü sırada sessizce RP’ den ayrılanlarla birlikte AK Parti denen siyasi oluşum ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE PARTİLEŞME SÜRECİ SONRASINDA KURULUYOR.

AK Parti ismiyle siyasetimizde boy gösteren oluşumla birlikte devasa bir iktidarının doğumuna neden olacak seri olaylar baş döndürücü hızla gelişmeye başlıyor.

Devam Edecek

117 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.