Hoşgeldiniz  

19 YIL VE AK PARTİ

SEDAT ERİŞ | 16 Eylül 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

DÜNDEN DEVAM

7 Haziran 2015 Seçim gecesi acayip bir tutum sergileyen Bahçeli, anlaşılmaz bir biçimde, inanılmaz bir gizem içinde barındıran sebeple Bursa ilinden erken seçim ilan ediyor. Seçimlere gidiliyor.

AK Parti  % 34 Oyla devasa Milletvekilliği kazanarak üç dönem daha bırakmayacağı tek başına iktidarı yakalıyor. DYP ANAP gibi iki önemli siyasi parti baraj altında kalıyor. Liderleri Çiller ve Yılmaz Siyaseti bırakmak zorunda kalıyor. MHP’de baraj altında kalıyor.

Türk siyaseti dar bir kalıpla kaplanıyor.

Devasa AK Parti, müzmin ana muhalefet partisi CHP ve Bağımsız adaylar ile siyaset alanı ülke kaderinde rol oynamaya başlıyor.

Şimdi bu fotoğraf ardından 19 Yıl önce siyaset kulislerinde dillendirilen iki dedikoduyu dikkatlerinize sunayım. İlk dedikodu Büyük Ortadoğu Projesini Ortadoğu coğrafyasında gerçekleştirmek isteyen ABD ve onun akıl hocası İngiliz derin devleti bir yandan Türk ekonomisini dar boğaza sürüklerken diğer yanda Cem Uzan gibi bir aktörü sahaya sürdürerek DYP, ANAP, MHP’yi baraj altına atarak AKP ve Erdoğan’ın önünü temizledi. Refah Partisini asker baskısıyla kapatıp Erbakan devre dışı bırakıldı. Hatta merhum Ecevit’in sağlığı da bu yapılar tarafından her geçen gün ağırlaştırıldı deniyor kulaktan kulağa.

Merhum Erbakan Hoca ise o yıllarda bu dedikoduları çağrıştıracak söylemlerde bulunmuştu.

İkinci dedikodu ise Bahçeli Bursa gezisindeyken kendisine gizemli bir telefon geliyor ve Seçim kararını açıkla talimatı veriliyor. Bahçeli bu telefonun hemen ardından o meşhur erken genel seçim çağrısını yapıyor.

Siyasetin akademik çevrelerinden duyduğum bu iki dedikoduyu aktardıktan sonra konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Birinci sorunun cevabında AKP ‘i iktidara taşıyan koşulları tüm çıplaklığıyla fotoğrafladık. Şimdi ikinci soruya yönelelim

AKP İktidara gelmek için hangi yol ve yöntemleri toplumun beynine işledi;

****Dönemin rüzgârını iyi hesaplayarak insanların önüne bir plan ve program koyacaklarını ilan ettiler

**** GEÇMİŞ SİYASETİN İNSANLARIMIZIN ZİHİN VE RUH DÜNYASINDA ÜRETTİĞİ NEFRET DUYGULARINI KÖRÜKLEYEN, TOPLUMSAL ÖFKE PATLAMALARINA YOL AÇAN YOLSUZLUK ve YOKSULLUKLA AMANSIZ BİR SAVAŞ VERECEKLERİNİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE İFADE ETTİLER.

****Dünyayı iyi okuduklarını topluma inandırdılar

****Maziye dayalı komşu ülkelerle Barış Politikasıyla sıfır sorunlu bir dış ilişkiler tezini gündeme taşıdılar.

*****Sorunlara çözümler noktasında sonuç alacaklarını topluma inandırdılar.

Bu bağlamda o güne değin toplumun yabancısı olduğu ACİL EYLEM PLANI gibi usturuplu açıklamalar yaptılar.

*****Birleştirici ve Bütünleştirici olacaklarına söz verdiler

******Seviyeli siyaset yapacaklarının sözünü verdiler

******Sorunlara çözümler bulmaya yönelik sürekli fikir geliştirecekleri iddiasında bulundular. MUHAFAZAKÂR DEMOKRASİ gibi hala anlayamadığımız sosyolojik tanımları halkın gündemine taşıdılar.

******Gündelik ufak tefek sorunları hemen çözeceklerini söylediler. Özellikle Sağlık alanında ufak tefek olan ama halkın gözünde büyüyen bazı meselelere pratik çözümler buldular.( bu çalışmanın kimlere rant sağladığı yıllar sonra ortaya çıktı)

****Başta Kürt sorunu olmak üzere Güneydoğu ve Doğu Anadolu da yıllardır süren kardeşkanını durduracak düşünceler üreteceklerini işlediler.

****Halkın eski siyasetçilerden kaynaklanan bıkkınlığına, umutsuzluğuna karşı Millete yönelik YÜREKLENDİRİCİ spotları kullandılar

*****Toplumun çok sevdiği AKLI ÖN PLANA ÇIKARMA sloganını ısrarla dillendirdiler.

****Halkın sorunlarına çözüm üretmede usta olduklarını kendilerinin bunu başarabileceklerinin vurgusunu sürekli dillendirdiler.

****Dertlerinin sadece toplumun refah ve huzuru olduğunu ve bu manada çok büyük uğraşılar içinde olduklarını her fırsatta dile getirdiler.

****Darbelerle, statükoyla boğuştuklarını topluma inandırdılar

*****Sadece Türk ulusunun değil ezilen tüm İslam âlemi için vuruşacaklarını, bu manada cesaretlerinin olduğunu ilan ettiler.

*****Son ve en önemli İDDİALARI DURMADAN, YILMADAN, YORULMADAN, KIZMADAN, SÜREKLİ ÇALIŞACAKLARINI VE BU MANADA DEVAMLI STRATEJİ GELİŞTİRECEKLERİNİ İLAN ETTİLER.

Gelelim üçüncü ve son soruya AK Parti 19 Yıllık devasa iktidarında hangi sorun alanlarında başarılı oldu, hangi sorunları çözemedi

DEVAM EDECEK…

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.