Hoşgeldiniz  

19 YIL VE AKP

SEDAT ERİŞ | 20 Eylül 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Son Bölüm.

Dile kolay 19 yıldır, Başkan Erdoğan ve onun liderlik yaptığı Ak Partinin yerelde genelde, her seçimi kazanması kolay elde edilmiş bir siyasi başarı değildir.

Başkan Erdoğan’ın tüm çabasına ve iyi niyetine rağmen son yerel seçimlerde özellikle metropol kentlerinde Ak Partinin oy düşüşünü incelediğimde önemli bir bulguya ulaştım.

Başkan Erdoğan etrafında çöreklenmiş az sayıda dahi olsa Millete tepeden bakan, kibrin tuzağına saplanmış bazı yöneticilerin Milletle Başkan Erdoğan arasındaki sevgi ve bağlılık duygularını zayıflatan bir dizi olayı meydana getirdiklerini yakından gördüm.

Akla şu soru hemen gelecektir

Başkan Erdoğan kendi ile Millet arasında kesici devre yapan bu politikacıları bilmiyor mu?

Elbette biliyor ve zaman içinde bu kimlikleri siyaseten etkisizleştirse dahi onların yerine gelenlerde maalesef güç zehirlenmesine kapılıyor.

Millet siyasete baktığında mevcut liderleri incelediğinde hala Başkan Erdoğan’dan daha güçlü bir lider göremediği için ona desteğini sürdürüyor

Her yerde ve her zaman söylediğim bir söz vardır

Bu Milletin büyük bir çoğunluğu okumamış olsa dahi bizim insanımız Ariftir ve seçim yaparken yüksek sezgileriyle reyini kullanır.

Başkan Erdoğan şimdilerde Ak Partideki yöneticilerin siyasi hatalarından dolayı yaptıkları eylemlerden ders çıkarıp çıkaramadığına bakmaktadır.

2023 seçimlerine Başkan Erdoğan yerel seçimlerde yapılan hataları tekrarlamayacak bir kadroyu mutlaka oluşturacaktır.

Ancak gördüğüm kadarıyla hala Ak Parti Genel merkezinde konuşlanmış bazı üst yöneticiler hala iyi niyetli yol gösteren analizler yerine ahkâm kesmekte, “Ben en iyisini ben bilirim havasındalar.

Başkan Erdoğan’ı yanıltan ve eksik, yanlış bilgilerle onun önünde görünmez bir duvar oluşturanlar yarın ilk sarsıntıda Başkan Erdoğan’ı ve Ak Partiyi terk edeceklerdir.

Elbette tas yere düşmeden çınlamaz.

İstatistikler ve sayısal veriler akademisyenlere 19 yıllık bir resim gösterse de önemli olanın onun arkasındaki duygu durumunu fark etmek ve anlamak olduğuna inanıyorum.

Bunun için de sosyolog ve özelikle psikologların, psikiyatristlerin çok daha doğru analizler yapacağına inanıyorum.

Siyasetin temel bir kuralı var; Her toplumda da aynı sebepler aynı sonuçları ortaya çıkarıyor. Bu nedenle şahsi yorumların ötesinde bilimsel doğruları birleştirerek meseleye bakmanın (kazanan ve kaybeden açısından) çok daha isabetli olacağına inanıyorum.

Akademisyen, araştırmacı bir yazar olarak elbette2023 seçimleri öncesinde en çok siyasi iletişim stratejileri dikkatimi çeker.

Seçim sathı sonuçta bir sahnedir. Sahne dizaynı, oyuncular, kostümler, tiradlar, oyun stili, üslup, senaryo, ışıklar, oyunculuk gücü hepsi bir bütün olarak sahnede başarıyı ortaya çıkartır.

BİTTİ

148 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.