Hoşgeldiniz  

21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ

Halit BEYTÜT | 22 Ekim 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

21 Ekim dünya gazeteciler günü nedeniyle çeşitli kurum ve kuruluşlardın kutlama mesajları gelmeye başladı.

Bunların tamamının sadece gösteriden olduğunu iade etmek istiyorum.

Dünya gazeteciler gününde bu gün ülkemizde fikirleri ve düşünceleri nedeniyle hapishanelerde ömür tüketmektedirler.

Bu nedeniyle Dünya Gazeteciler gününü kesinlikle gönül rahatlığı içinde kutlamamız mümkün değildir.

Bir zamanlar gazetecilerin en çok sadık kaldığı kalemini kır ama satma sözcüğü ne yazıktır ki son derece uzaklarda kalmış bu gün ülkemizde üzülerek ifade etmek isterim ki ulusal basında yandaş ve yandaş olmayan basın diye ikiye ayrılmış bulunmaktadır.

Birinin ak dediğine birinin kara dediği bir dönemi yaşama talihsizliğinde bulunmuş olmamız büyük bir skandaldır.

Ülkemizde ikiye ayrılan basın medyasının ne kadar değer kazanıp kazanmadığı da artık tartışılmaktadır; Özellikle ülkemizin en fedakar ve kalemlerine sadık kalan bir yerel basın var halkın haber alma hakkını en iyi şekilde mesleğine sadık olarak veren bu olmazsa olmazımız yerel basına da ne yazıktır ki sadece ihtiyaçları olduğunda hatırlanır ve en ufak bir katkı sunma gereği duyulmaz.

Özellikle siyasetçilerimizin seçim dönemlerinde en çok uğradıkları ve reklamlarını yapmayı isteklerine her zaman olumlu yanıt veren yerel basına her nedense emeğinin karşılığını bile vermekten kaçınmaktadırlar.

İyiyi ve güzeli yaratma adına büyük çaba gösteren yerel basına gereken ilginin gösterilmemesi son derece büyük bir talihsizliktir bulundukları yerin gözü.

Kulağı ve dili olmayı kendilerine görev addeden yerel basının bu kadar göz ardı edilmesi son derece düşündürücüdür.

Ulusal basından artık umutlarını kesen ve doğru habercilik yapmadıklarını gören vatandaşlar ise sadece bulundukları yerel basını okumayı tercih etmektedirler.

Bu yüzden fikirleri ve düşünceleri nedeniyle halen dört duvar arasında tutulan gazetecilerin 21 Ekim dünya gazeteciler gününün sevinçle değil büyük bir buruklukla kutlandığını görmemiz bizleri de derinden üzmektedir.

Mesleklerini bin bir güçlükle büyük bir azimle sürdüren sadece gazetecilik mesleğine saygıdan kusur etmeyen ve de asla satılmayan gazetecilere ihtiyacımızın olduğu bir dönemi yaşamaktayız.

Bizler mesleğimiz adına her zaman haklının yanında ve haksızlığın karşısında her zaman dik duracağımızı belirtiyor, her şeye rağmen 21 Ekim Dünya Gazeteciler gününün tüm meslektaşlarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum.

297 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.