Hoşgeldiniz  

3 TOMOGRAFİ, 1 MR CİHAZI KURULUYOR

admin | 23 Haziran 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2 adet bilgisayarlı tomografi, 1 adet MR cihazı ve Kozluk Devlet Hastanesine de 1 adet tomografi cihazının kurulumuna başlanmış olup, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacaktır.

“ACİLDE BİR İLK OLACAK”

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu “Eğitim ve Araştırma Hastanemize 2 adet bilgisayarlı tomografi, 1 MR cihazı ve Kozluk Devlet Hastanemize de 1 tomografi cihazının kurulumuna başlanmış bulunmaktadır. Eğitim Araştırma Hastanemiz acilinde kurulacak olan bilgisayarlı tomografi cihazı, BT Anjiyografi yapabilme özelliği ile hastalara tanı-tedavi noktasında kolaylık sunacaktır. Ayrıca bu cihazda bulunan ASIR Algoritması teknolojisiyle doz azaltma özelliği sayesinde hastanın maruz kalacağı radyasyon yükü azalmış olacaktır. Cihaz önümüzdeki hafta faaliyete geçecektir” dedi.

“HASTANIN MARUZ KALACAĞI RADYASYON YÜKÜ AZALACAK”

Eğitim Araştırma Hastanemiz poliklinik hizmetlerinde kullanılmak üzere kurulacak olan bilgisayarlı tomografi cihazı koroner BT Anjiyografi özelliği ile hastaların tanı-tedavi imkanını kolaylaşacaktır diyen Pamukçu “ASIR-V Algoritması sayesinde hastaya verilecek olan radyasyon dozunu minimize edip masa hareketini hızlandırıp görüntü kalitesini düşüren pikselleri ortadan kaldırarak daha net bir görüntü elde etmemizi sağlayacaktır. Bu özellik sayesinde hastanın maruz kalacağı radyasyon yükü azalmış olacaktır. Cihaz Temmuz ayı başlarında faaliyete geçecektir” dedi.

BÖLGEDE BİR İLK

Eğitim ve Araştırma Hastanesine kurulacak olan MR cihazı ise; 70 cm genişliğindeki hasta giriş tüneline sahip olup, bölgemizde bu açıklığa sahip ilk cihaz olma özelliğine sahiptir diyen Pamukçu “Özellikle klostrofobik kapalı alan fobisi olan hastalarda MR çekim zorluğunu ortadan kaldıracaktır. 180 cm tüm vücut görüntüleme özelliği sayesinde daha geniş kesitlerde alanların görüntüleri daha net bir şekilde alınarak tanı ve tedavi rahatlığı sağlanacaktır. Biyopsi uyumlu meme bobini sayesinde meme MR çekilebilecek ve meme kanseri şüphesi olan veya meme kanseri tanısı almış hastaların sevki önlenmiş olacaktır. Sessiz MR uygulamaları sayesinde özellikle hastaların uzun çekimlerde konforunu artıracaktır. Cihaz Temmuz ayı içerisinde faaliyete geçecektir.” İfadelerini kullandı

“BİR RADYASYONDA 16 KESİT”

Pamukçu “Ayrıca Kozluk Devlet Hastanemize de 1 bilgisayarlı tomografi cihazı kurulacaktır. Bir radyasyonda 16 kesit oluşturma özelliğiyle görüntü kalitesi artacak olup, ilçe halkının hizmete ulaşma kalitesini artıracaktır. Uygun dedektör genişliği ve görüntü kalitesiyle hastaların tanı alması kolaylaşacaktır” dedi.

 

47 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.