Hoşgeldiniz  

350 MUHTARA EĞİTİM

admin | 15 Ocak 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (İPA) kapsamında Adalet Bakanlığı’nın yararlanıcı ve yürütücüsü olduğu ‘Adli Tebligat Sisteminin İyileştirilmesi Projesi’ kapsamında İlimizde görev yapan 350 mahalle ve köy muhtarına yönelik ‘Hizmet İçi Eğitim Programı’ gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 81 İl’deki tüm köy ve mahalle muhtarlarının eğitimden geçirilmesi hedeflenen program kapsamında İlimizde de Valilik İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitim programına; Vali Yardımcısı Ramazan Fani, İdare ve Denetim Müdürü Emin Keskin, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Bekir Şentürk, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Mehmet Demir, PTT Başmüdürü Yılmaz Altunç ile ilimizde görev yapan mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Yardımcısı Ramazan Fani, ‘Türkiye’nin Yönetim Yapısı ve Muhtarlık Müessesesi’ başlıklı bir sunum yaptı.

Konuşmasında muhtarlığın bir yerel yönetim kurumu, muhtarların da seçimle iş başına gelen, ve halkla iç içe görev yapan kamu görevlileri olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Fani “Muhtarlarımızın kamu görevi ifa etmeleri nedeniyle kanunlardan ve diğer mevzuattan kaynaklanan bir takım görev ve yetkileri bulunmaktadır. Muhtarlar olarak görevlerinizi en etkin ve verimli bir şekilde yürütebilmeniz, bu görev ve yetkilerin bilinmesine bağlıdır. Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel ve geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır” dedi. Sunumun ardından Valilik İdare ve Denetim Müdürü Mehmet Emin Keskin tarafından ‘Muhtarlık Bilgi Sistemi ve Adli Tebligat’ konusunda muhtarlara hizmet içi eğitim verildi.

171 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.