Hoşgeldiniz  

77 BİN 300 DEKAR ALAN TARIM ARAZİSİ SUYA KAVUŞTU

admin | 30 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır ve Batman illerine yaptığı yatırımlarla ilimizin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Diyarbakır ve Batman’a bağlı ilçelerde son dönemlerde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesin de önemli rol oynamaktadır.

Diyarbakır-Batman il ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesin de önemli rol oynamaktadır.

Bu kapsamda Batman Sağ Sahil Sulaması 2.Kısım Projesi kapsamında 77 bin 300 dekar alanda çalışmaların tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Projenin tamamının bitirilmesiyle 118 Bin dekar tarım alanının sulanacağını bölgenin tarımsal üretim ve ekonomisine büyük katkı sağlanacağını “söyledi.

Proje Diyarbakır- Batman il ve ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Batman Barajı rezervuarından alınan suyu 141 km ana kanal cazibesiyle ve 336 km borulu şebeke yapımı ile tarım arazilerine kavuşturmaktadır.

Proje kapsamında ana kanal üzerindeki eksik imalatlar tamamlanıp, 280 km borulu şebeke döşenmiş üzerindeki sanat yapıları yapılmış 77 bin 300 dekar alan sulamaya açılmıştır. Ayrıca imalat çalışmalarına devam edilmektedir.

47 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.