Hoşgeldiniz  

79 BİN ADET FISTIK ÇÖĞÜRÜ DAĞITILDI

admin | 12 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Vali Hulusi Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen ‘Meyveciliği Geliştirme Projesi’ kapsamında, yüzde 70’i hibeli olan fıstık çöğürünü çiftçilere dağıtmak üzere düzenlenen törene katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kozluk yolu üzerinde bulunan Çiftçi Eğitim Merkezinde düzenlenen törende çiftçilere hitap eden Vali Şahin “Değerli çiftçilerimiz; Batman Valiliği olarak pek çok kaynaktan destek alarak seferberlik mantığı içerisinde Batman tarımını geliştirmeye çalışıyoruz. Seracılıktan, tıbbi aromatik bitkilere kadar çok geniş bir çerçevede tarım desteklerimizi devam ettiriyoruz. Bugün de burada Batman’ın en gözde tarımsal ürünü olan fıstığa ve bademe yönelik desteğimizi çiftçimizle buluşturuyoruz. Batman’da toplamda 70 bin dekarlık fıstık bahçesi mevcut.  Rekolte olarak da bu sene yaklaşık 10 bin ton kadar fıstık hasadı gerçekleştirildi. Bu durum, her yıl hem ekim alanı hem de hasat miktarı bakımından katlanarak artmaya devam etmektedir. Özelikle verimli topraklarda fıstık bahçesi kurmayı önermiyoruz. Çünkü fıstık, daha eğimli ve çorak arazilere uygun bir tarım ürünüdür.  İlimiz merkez ve ilçelerinde 190 çiftçimize toplam 79 bin 250 adet sertifikalı tüplü fıstık çöğürü ile 4 bin adet sertifikalı badem fidanı dağıttık. Dağıtılan bu fidanlar ile ilimizde 100 dekar alanı kapsayacak şekilde yeni badem bahçeleri ile 2 bin 935 dekar alandan oluşan yeni fıstık bahçeleri kurulacak.” dedi.

Konuşmaların ardından ilimiz merkezde fıstık bahçesi kuracak 15 çiftçimize 5 bin 250 adet fıstık çöğürü dağıtıldı.
Törene: İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, ilgili kamu kurum yöneticileri, Ziraat Odası Başkanı, Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı ve çok sayıda çiftçi katıldı

77 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.