Hoşgeldiniz  

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Halit BEYTÜT | 09 Mart 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Önceki gün 8 Mart Dünya kadınlar günüydü. Ancak Türk kadın emekçileri, bu günlerini buruk bir şekilde kutladı.

Bir yıldır dünyayı kasıp kavuran kovid 19 salgını tüm ülkelerin ekonomilerini derinden etkiledi. Yoksulluk arttı, kadın yoksulluğu daha da arttı.

Kadın erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliği uçurumu derinleşti. Kadın işsizliği daha da arttı. Ümitsiz kadın işsizlerin sayısı ise vahim bir hal aldı.

Türkiye de geçen yıl yapılan açıklamalara göre 300 kadın cinayetinin olduğu ve sadece geçtiğimiz ay içinde 35 kadının katledildiği belirtiliyor.

Kadına yönelik şiddet olayları bir hayli artarken yetkililerin hala caydırıcı önlem almamaları da kadınlarımızı bir hayli endişelendirmektedir.

8 Mart Dünya kadınlar günü kadınlar için artık sadece normal bir günden öteye gitmiyor.

Kadınlarımıza bu ülkede yaşam hakkını tanımayan vicdan yoksunu kişiler ne yazıktır ki caydırıcı önlemler olmadığı için kadına şiddeti yapmaktan geri kalmıyor.

Kadın bizi doğurandır, kadın anadır, kadın olmazsa olmazımızdır, kadın peygamberimiz Hz. Muhammed’i doğurandır, dahası Allah’ın bizlere sunduğu en büyük emanettir.

Bu olmazsa olmazımız olan mukaddes varlıklara reva görülen şiddet ve cinayetleri asla hak etmemişlerdir.

Ülkemizde ne yazık ki kadına uygulanan şiddet bir yerde cinsiyetlere de neden oluyor ölen öldüğüyle kalıyor öldüren ise ne yazıktır ki ettiğiyle kalıyor. Bu böyle devam etmemeli hayatımızın en büyük anlamı olan kadınlarımıza artık kol kanat germemizin zamanı gelmiş onları şiddet yanlışı vicdan yoksunu olanlardan korum adına üzerimize düşen sorumluluğu yapmaktan kaçınmamamız gerektiğine işaret etmek istiyorum.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye de işsiz sayısı 5,5 milyona ulaşmış daha da kötüsü, iş bulmaktan ümidini kesen kadınların sayısı yüzde 171’e ulaşmış bu da kadınlarımızın ne kadar ötelendiğinin de bir göstergesi olmuştur.

Kadının ne kadar yoksullaştığının da bariz bir göstergesidir.

Olmazsa olmazımız olan bu mukaddes yaratıkların ne denli ezildiklerine de tanık oluyoruz.

Kadınlar günü diye onlara sözde övgüler yağdıranların kadına ne kadar içten pazarlıklı olduklarını da üzülerek izlemekteyiz.

Her ne kadar 8 Mart dünya kadınlar günüde yazılması gereken bu yazıyı gecikmeli de olsa bu güne taşıdığım için tüm kadınlarımızdan özür diliyor buruk bir şekilde günlerini kutlanırsa da ben bir kez daha bu mukaddes varlıkların 8 Mart dünya kadınlar gününü kutluyor tüm ülke kadınlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

67 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.