Hoşgeldiniz  

81 İLDEN 81 KADIN ŞEHR-İ NUH’TA BULUŞTU

admin | 21 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Tarafından Desteklenen ‘81 İlden 81 Kadın Şehr-i Nuh’ta Buluşuyor’ projesi Kapsamında Kadınlar Şırnak’ta Buluştu.

Programa Batman’ı temsilen Batman Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Gülhan Bağrıyanık katıldı.

Şırnak Yeşeren Gençlik Derneği Başkanı Hatice Atan bu proje ile “Bilgilendirme, istişare, diyaloğun arttırılması ve misafir iller ile ortak yapılabilecek çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulunmak, iller arasında gönül köprüleri kurmak, kültürlerin kaynaşması, terör ile anılan Şırnak ilinin  yıllardır ve insanların bilinç altında terörü hatırlanan bir il olarak değil artık festivallerin, çeşitli etkinliklerin (Rafting, Yamaç Paraşütü, Turnuvalar, Sinema Filmi, Konserler vb.) yapıldığı bir il olduğunu ve bu şekilde hatıralarda kalması için çalışmalar yapmak amaçlarımız arasındadır” dedi.

Üç gün devam eden program kapsamında gelen misafirler ilk gün akşam yemeğinde bir araya gelerek tanışma fırsatı buldu.

Projenin ikinci gününde Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde öncelikle projenin tanıtımı ve Şırnak Yeşeren Gençlik Derneği’nin çalışmaları Dernek Başkanı Hatice Atan tarafından yapıldı. Sembol olacak şekilde illerden gelen birkaç kadın STK temsilcisi duygularını paylaştı. Şırnak Valisi Sayın Ali Hamza Pehlivan bu projenin önemine değinerek ‘’Şırnak her alanda başarılı olacak” diye bir sloganımız var. Şırnak’tan güzel haberleri hep beraber duymaya devam edeceğiz inşallah’’ ifadelerini kullandı. Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Emin Erkan Şırnak’ın tarihi hakkında sunumlarını gerçekleştirdi. Ve hep birlikte “Ortağız Bir Namusa” diyerek Grup Tillo’dan ilahi dinletisi ile salon programı sona erdi.

Üniversite yerleşkesinde Şehitlik Ormanı alanı oluşturularak 81 il şehitleri adına  fidanlar toprakla buluşturuldu.  Şırnaklı Kadınların Teröre Karşı “Edi Bese” diyor yürüyüşü 81 ilden gelen kadınlar ile dev bayrağın etrafında kenetlenerek gerçekleştirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bayraklaşan kutsal vatan toprakları için canlarını feda eden tüm şehitlerimiz anısına Cizre Şehitlik anıtı ziyaret edildi.

Program kapsamında Araştırmacı-Yazar Abdullah Yaşin hocanın rehberliğinde sırasıyla tarihi ve turistik yerler olan Mem ve Zin,Hz.Nuh Peygamber, İsmail Ebul-İz El Cezeri Türbesi,İçkale,Cizre Müzesi ve eski çarşı gezildi.

Cizre Bırca Belek Kültür Sanat ve Kalkınma Derneğimizin ev sahipliğinde, dernek üyeleri  tarafından açılan el emeği göz nuru el sanatları  standımızı erbane grubu eşliğinde katılımcıların önüne serildi.

Mehmet Ağa Kasrı(Dengbejler Evi)gezilerek, burada Türkçe-Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.

Şırnak Valisi Sayın Ali Hamza Pehlivan ve eşi Şırnak Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Osman Geliş ve eşinin konuk olduğu kahvaltı sofrasında bir araya gelerek tecrübelerimizi,izlenimlerimizi,duygularımızı paylaşarak bundan sonra atılacak adımlar hakkında istişarelerde bulunuldu. Konuklar adına özel olarak yaptırılan el emeği göz nuru Jirki kilimlerinin minyatürleri Şırnak Hatırası olarak bütün katılımcılara hediye edildi.

Batman Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Gülhan Bağrıyanık projenin çok başarılı bir proje olduğunu ve amacına ulaştığını belirterek Şırnak Yeşeren Gençlik Derneği Başkanı Hatice Atan ve ekibine projede emeği geçen tüm kurum  kuruluşlar ve şahıslara misafirperverliklerinden dolayı  teşekkürü borç biliriz dedi.

27 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.