Hoşgeldiniz  

ABDULBAKİ POLAT “YATIRIMCILAR MALATYA’YA KAÇIYOR”

admin | 09 Eylül 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Gelecek Partisi Batman İl Başkanı Abdulbaki Polat yaptığı yazılı açıklamada, OSB için planlanan 3.etap arsa temininin ivedilikle yapılıp acilen yatırımcılara tahsis edilmesi gerektiğini söyledi.

Polat, ilimizde yatırım yapmak isteyen kurumsal firmaların OSB’de yer bulamadığı için Malatya’ya gittiklerini ve bu sebepten dolayı Batman’ın 10 bin istihdamı elinden kaçırdığını belirtti.

Sorunları yerinde görmek ve çözüm üretmek üzere Tekstilciler Derneği başkanı Mehmet Ali Öztürk’ü ziyaret eden Polat, arsa tahsisinde yapılan uygulamanın hakkaniyet ölçüsüyle bağdaşmadığını, 100 personelin üzerinde istihdam sağlayanlara öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

İŞKUR ve Tekstil Derneği arasında bir koordinasyonun sağlanması gerektiğini söyleyen Polat, Tekstil işçilerinin karşılaştığı sorunların kanun yoluyla giderilmesinin önemine değindi.

‘Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 10.maddesine göre “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.’ diyen Abdulbaki Polat, bu maddeye rağmen, İstihdam sağlamadığı halde OSB’de atıl halde bulunan bazı arsa sahiplerine yetkililerin cezai bir müeyyidede bulunmamasının akıllarda soru işareti oluşturduğunu belirtti.

Batman’da ekonomik çarkın dönmesinde tekstil firmalarının büyük bir katkısı olduğunu hatırlatan Polat, 26 bin kişinin çalıştığı tekstilde 1700 servisin hizmet verdiğini, her ay ödenen 60 milyona yakın maaşla lokomotif sektör konumuna gelen tekstilcilerin sorununa duyarlılığın daha fazla olması gerektiğini söyledi.

İlimizin yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline getirilmesi için altıncı bölgede bulunan iller arasındaki dengesizliğin giderilmesi gerektiğini belirten Polat, Altıncı bölgeyle ilgili yapılacak bir düzenleme ile bu şehirlerarasındaki kalkınmışlık farkının düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

129 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.