Hoşgeldiniz  

ACİLEN

Muharrem BİTEN | 04 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Kendi yönergem çerçevesinde bir vatandaşım. Ülkeye ve kendi halkıma dair iyi dileklerim her zaman en üst seviyede olur. Zaman akışı içinde her gün halkımız bize bir ders veriyor. Bu toplum hareketlerininsen en iyi dersi Sayın Cumhurbaşkanı çıkarmasını beceriyor.

Umarım ve gönlümden geçen İlk kurulduğu gün gibi AK partinin da fabrika ayarlarına geri dönmesi olacak.

Kurucu irade 4,5 yıllık icraatlarını 2003 yılının icraatlarına benzer girişimlerde bulunması gerekir.

Ne olmalı?

Doludizgin demokrasiye dönüş olmalıdır. Karşı tarafın sürekli antidemokratik koşulları dayatmak istemesine karşın, daha fazla demokrasi ile cevap verilmelidir. Kimsenin niyet okuyuculuk yapmasına izin vermeden teröre karşı demokrasi daha fazla teröre karşı daha fazla demokrasi uygulanmalıdır.  Ta ki terör demokrasinin o ulvi talebi ile susturuluncaya dek daha da fazla demokratik haklar artırılmalıdır.

Bizi engelleyen ekonomiyi ve istikrarı bozan terörizm değil, terörü oluşturan etmenleri ellerinden almaktır. Kendi vatandaşımıza bireysel hak ve hukuk sağladığımızda terörün elinden materyalin çoğunu almış olacağız.

Hiç bir mazeret terörü haklı göstermez ama yığınların bireysel hukuk karşısında daha insanca ve kendi kültürlerini yaşama konusunda azimkâr tavır devlet tarafından gelmelidir. Bu sadece bir hak değil aynı zamanda insanı ve medeni bir tavırdır.

En korkunç olan bir başka konu da Ülkenin kaynaklarının ülke dışına kaçıranlar ile vergi kaçakçılarıdır. Burada adil ve ödenebilir bir vergi sistemi ile denetlenebilir verginin doğru kullanıldığına dair vatandaşta vergim doğru yerde kullanılıyor hissiyatının verilmesidir. İnsan vergisinin doğru bir amaca göre kullanıldığını bilmesi de en doğal hakkıdır.

Onun için denetlenebilir ve ödenebilir bir vergi sistemi olmalıdır.

Vergilerin üretim yaparken hammaddeye uygulanması da büyük ölçekli üretimden düşürmeye sebep olurken buna önlem çok kolaydır.

Hammade ile üretim sonrası malzemeyi iyi tespit etmek gerekir. Nihai tüketiciye varıncaya kadar her şey hammadde kabul edilmelidir. Bu doğrultuda da hammaddeye vergi yüklenmemelidir.

Demokrasi, bireyin insanca yaşama hakki, vergi mevzuatı ve hammaddenin vergisiz olması, Hukuk ve adaletle muamele Ekonomiyi etkileyen çok önemli faktörlerdir. Bunların acilen masaya yatırılması ve çözüm eksenli insan odaklı ahlak kuralları çerçevesinde çözülmesi durumunda ekonominin de iyiye gideceğine işaret edecektir.

448 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.