Hoşgeldiniz  

ACINACAK MANZARA

Halit BEYTÜT | 27 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte muhtaç ailelerin mübarek ramazan ayını rahat bir şekilde geçirebilmelerine olanak sağlamak için sürdürülen çabaların yanında birde ulaşılamayan ancak bir ekmeğe bile muhtaç olan ailelerin özellikle fırın önlerindeki ekmek yardımını beklemeleri ilimiz adına gerçekten son derece üzüntülü bir durum.

Her ramazan ayında bu ve buna benzer manzaraların sadece ilimize olmadın da biliyoruz ama bizler batman olarak saatlerce fırın önünde hayırseverlerin dağıtacağı bir ekmek için vatandaşın yüzüne utanarak bakmayı da kendilerine yedirmemektedirler.

Fakirliğin yoksulluğun gözü kör olsun diyerek bizleri bir ekmeğe muhtaç edenler utansın demekten başka elimizden bir şey gelmiyor ifadesini kullanıyorlar.

Dışarıdan bakıldığında büyük merak uyandıran ve yüzlerce muhtaç ailelerin fırın önlerinde birikmelerini merak eden vatandaş buna da duyarsız kalmakta ellerinden geldiğince bu insanlara ekmek dağıtmayı kendilerine görev olarak görmekte ve yardımlarını esirgemektedirler.

Bu yüzden ben her yazımda fakirini doyuramayan bir ülkenin yetkililerin dışarından ülkemize sığınan binlerce Suriyeliye ne yazıktır ki sınırsız ikanlar sağlamayı ihmal etmemekteler.

Hiç kimse bulanık sularda balık avlamaya kalkışmasın bazı gerçekler örtme çabalarının da beyhude olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum: resimlerde gördüğünüz bu tablo karşısında yüreği sızlamayan birilerinin olduğuna kesinlikle inanmaz ama ya yüreği sızlaması gereken il yöneticilerimiz bu durum karşısında ne yapacaklar onu gerçekten son derece merak ediyorum.

Ben böylesi bir manzara karşısında tüyleri diken diken olan insanların olduğunu da görüyorum. Kendileri bu insanlara ikişer ya da üçer ekmek vererek bu mübarek ramazan ayında hayırlara vesile olmasını dilemektedirler.

Batman halkı her zaman olduğu gibi yine üzerine düşeni yapmaktan kaçınmamakta ve ellerinden geldiğince muhtaçlara yardımda bulunmaktadırlar. Bir yanda şatafatlı iftar yemeklerini düzenleyenler beri yanda ise sadece bir ekmek alabilmek için fırın önlerinde saatlerce bekleyenler. Ne yaman bir çelişkidir bu Allah’ım.

Karnı tok olanların aç insanın halinden ne kadar anlamadıklarının da bir göstergesidir bu elim manzara.

Bu utanç verici manzara karşısında bizim halkımızın haline kadar yoksul olduğunu da görmüş oluyoruz Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfınca bu insanlara bir zamanlar verdiği bir kaç kuruşu da çok gördüler ve onlardın kestiklerini Suriyelilere vermeye başlarken benim insanım da böylesi elim ve utanç verici manzaraları ellerinde olmayarak oluşturmanın vesilesi olmaktadırlar.

Bir ülkede aç ve perişan bir halk varsa buna lakayt olan iktidarların ülkelerini ne denli sevdiklerinin de müsebibi olmuşlardır.

Benim vatandaşım fırın önlerinde ekmek dilenmeye sevk edenler utansın şayet utanacak yüzleri varsa…

373 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.