Hoşgeldiniz  

AĞIR İŞLEYEN ADALET

Muharrem BİTEN | 26 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Âdem peygamber ile başladığı olarak ilk medeni insanlık tarihi boyunca tüm ilişkileri düzenleyen adalet olmuştur. Adalet içtiğim sudan, yediğin ekmekten daha kutsaldır. O kadar önemli ki yaptığın hiç bir ibadet Adaleti uygulamaktan daha kutsal değildir.
İnsanlık gelişim tarihi adaletli davranan toplumların ömürleri daha uzun olmuştur, ta ki biri gelip bu adaleti ortadan kaldırıncaya dek devam etmiştir.
Yok olan tüm devletlere, aşiretlere, ailelere bakın yok oluş sebepleri arasında yok olmuş adalet sebebi iledir.
Kaldı ki kutsal kitapların tümünde adalet inançtan önce gelir. Kuran da “birinize olan kininiz sakin ola ki sizi Adalet’ten ayırmasın” der.
Bu ikaz yok oluş bitiş ve tükenişi gösteren en önemli uyarıdır.
Çok önemli bir uyarı olarak üniversite yıllarında dile getirdiğimiz en önemli sloganlardan biri de” küfür devam eder, zulüm ASLA”
Dikkatle bu gün Ortadoğu devletlerinin tümüne hâkim olan zulüm paradoksu hepimizi sarmalamış, hakkın hakkaniyetin hukukun adaletin yok oluşu beni derinden yaralıyor.
Ağır aksak islese dahi olması gereken adalettir.
Bu gün Avrupa’nın çok saygıdeğer ülkelerinden bazıları ateist olmasına rağmen bizim gibi toplumlardan milyon kere mutlu toplumlardır. Sebeplerini saydığımızda %99 halkına sağlamış adalet duygusundandır.
Biz Hristiyan, Yahudi veya Müslümanız diyerek bir ahlak ‘ve adalete ihtiyaç duymadığımızda veya bu adaleti kendi yörüngemizde oturttuğumuzda oluşacak vahim sonuç yok oluşumuz olacaktır.
Göreceksiniz ki kim hukuk bilmiyorsa, bedeli musibetince bedel ödeyecektir. Bu benim tespitin değil Rabbin vaadidir.

374 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.