Hoşgeldiniz  

AHLAK MI? DİN Mİ?

Muharrem BİTEN | 19 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bunun çok hassas bir konu olduğunu biliyorum.
İnsanların en kutsal saydıkları ‘ve kendilerine tabu yaptıkları konular hakkında hüküm ileri sürmek elbette bizi aşar.
Ama manevi ihtiyacımızı sağlayan dinin doğru ve eksiksiz anlaşılıyor olması lazım.
Bu konu doğru anlaşılmadığı gibi uygulamaları da doğru yürütülmüyor. Dinin tebliğcileri olan saygıdeğer peygamberler ile onlara ait ümmetler arasında benzer bir tek nokta yok. Bu hem birlik inancı üzerinde hemde uygulamalar üzerinde bariz bir şekilde %100 farklılık gösterir. Peygamber İsa ile Hristiyan âlemi arasındaki kopukluk benzeri kopukluk peygamber Muhammed ile Müslümanlar arasında da kendini gösteriyor. Allah’ın asla barışmadığı ruhban sınıfı olan rahipler, hahamlar imamlar hülasa tüm din adamı (Allah nezdinde Böyle bir yetki yok. Bu bizim icadımız) dinlerini kitabin gerçekliğini bir yana bırakarak izanın öğretileri ve Muhammedîn hadisleri gibi saçma sapan Allah ‘ve peygamberlerinin şiddetle karsı çıktıkları ilahi emirleri gizlemek için kullandıkları bu çirkin safsataları toplumlarına ve ümmetlerine empoze ettiler.
Maalesef dinleri de itikatları de ucubeye dönüştü. Bu ulema ‘ve bel’am sınıfı o kadar güçlü ki bu Ümmetlerin gerçek peygamberleri şimdi yeryüzüne gelse halk o peygamberler yerine bu zalimleri takip etmeyi yeğleyecektir
Bu din adamı(!) Sınıfı çok gelişti. Onlara Gore bir dininiz var ya sizin Ahlaka ihtiyacınız yok mertebesinde makul ve saygı gören tavır ve davranış sergilemektedirler.
Çok çok cahil olan bu grup çok planlayıcıdır ve çok hesaplayıcıdır.
Hâlbuki bu inancın ki bence Yahudilik Hristiyanlık ve Müslümanlık ümmetleri ile ata fikir babası peygamber İbrahim’in Hanif din anlayışının tümü İslami temsil ediyor.
Bütün bu ümmetlerin peygamberleri DİN kavramından önce AHLAK kavramının üzerinde çalıştıkları gerçeğidir. Sadece yaratığın teklifi konusu dinin konusudur , Geri kalan tüm içtimai hayatin öğeleri Ahlaktır. Bu anlamda bir AHLAK sahibi olmadan insani değerlere saygı göstermeden bir dine mensup olman seni iyi insan yapmaz aksine şuursuz ‘ve tehlikeli kılar.

403 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.