Hoşgeldiniz  

AKIL YAŞI

Muharrem BİTEN | 03 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bazıları için ‘balık hafızalıdır’ çabuk unutur derler.

Acılar insanları olgunlaştırır.

Nietzsche’nin “öldürmeyen şey güçlendirir” sözü ile hayatın tüm meşakkatlerini yaşamış, zorluklara göğüs germiş birinin hayata dair söyleyecek sözü her zaman vardır.

Kalburüstü problemleri aşmış birileri ile konuşurken hayata anlam katan tavsiyelerini de rehber edinmekte fayda var. Eğer hayatın zorluklarına dayanamazsan, meczup olup sıyırabilirsin de.

Ama hayatın bu zahmetli kulvarında hemde herkesin senin aleyhine olduğunu bile bile mücadele azmini ve arzunu yitirmemişsen bu senin özgünlüğünün kalitesini sağlar. Kötülüklere ve kötülerin ahlak dışı saldırılarına karşı dik durduğun sürece yücelir ve onur şeref basamaklarını hızlı adımlarla yükseltirsin.  Yeter ki onurunu kaybetmiş, ucuz ve tenezzülcü kişilik yoksunu alçalmış varlıklara boyun etmemeyi kendine hedef seçmelisin.

Yücelmek kolaydır çünkü Bu arızlar seni yok etmediyse seni daha da güçlendirmiştir. Bu koşullar altında kinci ve ihtiraslarına kurban olmadan zamanın unutkan balık hafızasına da yenik düşmeden eğitici ve tecrübeni insanların hizmetine sunmayı amaçlamak gerekir.

Olgunluğun ve güçlenmiş bir iradenin acılar içinde yolculuk yapmadan olgunlaşma şansı yok. Yok olmamanın yolu da bu yolculukta onurlu dik duruş göstermekle olur.

İşte bu ahval üzere, öncelikleri belirlemede kendi kişisel dokunuşlarından tutun da topluma fayda sağlayacak ortak akıl, yaşamsal tecrübe ve idare edebilirlilik gibi genelimize ilgilendiren konularda toplumu aydınlatma görevi de bizimdir. Birilerine yapılan haksızlık bize yapılmış gibi, kimseye haksızlık yapılmasına da göz yummamak gerekir. Çünkü yarın bu biz olabiliriz ve bunu aşarken bize tanınmayan toleransı haksızlığa karşı mücadelemizin mihenk taşı olmalıdır.

591 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.