Hoşgeldiniz  

AKILLI SENSÖRLER TRAFİĞE YÖN VERECEK

admin | 28 Ocak 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi, trafik sıkışıklığını önlemek, zaman ve yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla Batman’ın iki ayrı noktasına Akıllı Kavşak Sistemi projesi kapsamında sensörlerin montaj çalışmalarına başladı.

Batman Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Batman kent merkezinde Turgut Özal Bulvarında yaklaşık 350 metre arayla (World Mar ile Batman Valiliği kavşaklarında) Akıllı Kavşak Sistemi için altyapı çalışmalarını tamamlayarak trafik yoğunluğunu azaltacak sistem için sensörlerin montajına başladı.

Pilot uygulama ile Turgut Özal Bulvarında Akıllı Kavşak Sistemini devreye koyan Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, ilerleyen süreçte çalışmayı başka kavşaklarda da hayata geçirmeyi hedefliyor.

Kent nüfusunun artmasına paralel olarak artan araç sayısıyla birlikte trafik yoğunluğunun azaltılması için Batman Belediyesi tarafından başlatılan akıllı kavşak sistemi sayesinde trafik yoğunluğundan kaynaklı günlük 4083 kilogram, yıllık ortalama 1 milyon 273 bin 874 kilogramlık karbondioksit salınımının minimum seviyeye düşürülmesi hedefleniyor. Batman Belediyesi Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, “Akıllı kavşak sisteminin belirli noktalara yerleştirilen sensörler sayesinde yoğunluğa göre seyredecek. Trafik ışıkları araç yoğunluğunun bulunduğu güzergahlara öncelik vererek yoğunluğu azaltacak. Akıllı kavşak sistemi sayesinde yakıttan ve zamandan tasarruf sağlanırken ayrıca çevre kirliliğine neden olan karbondioksit salınımını da minimum seviyeye düşürecek” dediler.

178 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.