Hoşgeldiniz  

“AMAÇLARI GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK”

admin | 09 Şubat 2021 | Kategorilendirilmemiş A- A+

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, iktidarın yeni anayasa söyleminin gündem değiştirme çabasından ibaret olduğunu dile getirdi.

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, yeni anayasa tartışmaları ile ilgili olarak, “Ülkede adalete ve ekonominin düzeleceğine dair güven hızla azalırken iktidar tarafından yeni anayasa iddiaları gündeme geliyor. Şu an yasalara hatta anayasaya dahi uyulmadığı çok anormal bir dönem yaşıyoruz. Durum böyle iken yeni bir anayasa iddiası ve söyleminin ciddiye alınabilir bir tarafı olmadığı gibi iktidarın söylem ve eylemleri arasında da büyük çelişkiyi ortaya koymaktadır. Hükümet ilk olarak, anayasanın ve yüksek yargı kararlarının kendileri için bağlayıcı olduğunu ortaya koymalı. Her fırsatta uymadıkları bir anayasayı değiştirmeye neden çabalıyorlar? Hukuk devleti ve hatta kanun devleti olmaktan çıktığımız bu süreçte; ülke ekonomisi hızlı bir çöküş evresine girdi, işsizlik hat safhaya ulaştı, gelir adaletsizliği yoğun bir şekilde arttı ve çok üzülerek söylüyorum ki eve ekmek götüremediği için insanlar intihar etmeye başladı. İşine gelmediği zaman şayet bu kurallar uygulanmayacak ise buradaki amaç; ülkeye fayda sağlamaktan ziyade gündemi değiştirmek ve asıl sorunları görmezden gelmekten başka bir şey değildir.” dedi.

“ANAYASA MAHKEMESİ VE AİHM KARARLARI BAĞLAYICIDIR”

Anayasa ve AİHM kararlarının bağlayıcı olduğunu dile getiren DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, “Ülkenin en büyük yargı mercii olan Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bazı ihlal kararları da maalesef uygulanmıyor. Anayasamızın 153. Maddesine göre verilen kararlar son derece bağlayıcıdır ve hemen uygulanması gerekir. Yerel mahkemelerin ve idarecilerin Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymama gibi bir gaflet içine düştüklerine şahit oluyoruz. Bu durum, anayasal düzenin ihlaline ve toplumun adalet duygusunun ciddi manada zedelenmesine neden oluyor. AİHM kararlarında da çok enteresan bir tablo var. İfade hürriyeti sebebiyle AİHM’in ihlal kararı aldığı ülkeler sıralamasında Türkiye başı çekiyor. Ülkemiz, Avrupa Konseyi’ne tam üyedir ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine tabiidir. Anayasamızın 90. Maddesine göre ise bu sözleşmeler kanun hükmündedir ve bağlayıcıdır. Dolayısıyla AİHM kararına göre HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekir. Yasalara, anayasaya ve mahkeme kararlarına uymazsak, toplum düzenini ve ülkeye güveni sağlayamayız; özellikle başta yöneticilerimiz bu kurallara uymalı ve en büyük örnekler onlar olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

127 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.