Hoşgeldiniz  

ANADOLUNUN BAĞRINDA GELEN MÜDÜR (KÖROĞLU KIRAÇ)

HASAN MİROĞLU | 22 Ekim 2019 | Köşe Yazıları


HASAN MİROĞLU
batmanguncelgazetesi@hotmail.com.tr

Tarihin derinliklerine indikçe, araştırdıkça, soruşturdukça ve yüzleştikçe nerde hata, nerde eksik yapıldı diye insan kendi kendine hep sormaya başlar.

Bugün ki makalemde Batman ve Batman’a gelmiş geçmiş kadim insanların diplomat, bürokratların, başkan ve müdürleri anlatma gereksinimi duydum.

Bir Gazeteci Yazar, Araştırmacı ve İş adamı olarak yalakalık ve şarlatanlık yapmadan gözlemleyerek, araştırarak, gidip yerinde konuşarak edindiğim izlenim ve gördüklerim hiçbir etki ve baskı altında kalmadan gerçek bir gazeteci düşüncesi ile sezarın hakkını sezara vereceksin ilkesiyle bugüne kadar Batman’a gelmiş geçmiş Emniyet Müdürleriyle kıyaslayıp anlatma gereksinimi duydum.

Batman’a atanan 9 Yıl Diyarbakır’da Efsane Emniyet Müdürü Şehit Gaffar Okan ile mesai görevini yapan Terörün zirvede olduğu dönemlerde büyük mücadeleler veren Güneydoğu halkını bağrında taşıyan Emniyet Müdürü KÖROĞLU KIRAÇ’ı gördüklerim ve gözlediklerimle birkaç satır ile anlatmak istedim.

Gerçek bir Anadolu sevdalısı olan Doğuyu ve Bölgeyi çok iyi tanıyan bilen, Kürtlere ve Batmanlılara uzanacak eli kırarım diyen cesur ve yürekli bir müdürü karşımda görmek bir Emniyet Müdüründen ziyade babacan duruşuyla duygulanmamak elde değildi.

Profilini kafamda canlandırmak istediğim dik duruşuyla, şimşek gibi bakışıyla tebessüm ettiğinde dünyaları içine sığdırmayan koca yürekli boylu boslu bir adam.

Onu ilk gördüğümde bende ilk izleniminde son derece güven verici, güleç yüzlü, babacan tavırlı bir insan…

Gazeteci arkadaşlarımız ile nezaket ziyaretinde bulunduğumuzda karşımıza nasıl bir insan ile tanışacağımızı merak ediyordum.

Ziyaretimizde bizleri kapıda karşılayan birbirlerinden daha nezaketli korumaları candan karşılamaları oturdukları yere bizi davet etmeleri çay ve kahve ikramından sonra ‘acaba yanlış bir yere mi geldik’ sorusu kafamızda çelişki yarattı ve korumaların ‘müdürümüz geliyor’ demesi üzerine ve karşımızda son derece nezaketle bizi karşılayan babacan tavrıyla bir Emniyet Müdürü…

Bir saatlik muhabbet ve sohbetimizde edindiğim izlenimlerde araştırarak, sorarak kendisi hakkında bilgi edinmeye çalıştık.

Şu anda Ankara’da kendisi hakkında bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Yeni atanan Batman Emniyet Müdürü KÖROĞLU KIRAÇ’ın kısa süre içerisinde Batman’da yapmış olduğu büyük çalışmalarına dikkatimizi büyük ölçüde çekecek şekilde oluşturdu.

Terörle, Uyuşturucuyla ve Batmandaki kötü izlenimlerle büyük mücadele ettiğini izlenimleri bizde yarattı.

Sayın Kıraç’ı anlatmaya ve yazmaya zorlanırken, bir cesaret bin belayı dağıtır misali anlatmaya çalışacağım Sayın Emniyet Müdürümüzü sohbet esnasında gazetecilik tecrübemle sorduğum tuzak sorulara arkasına yaslanarak canı gönülden dinleyerek gayet makul ve mantıklı canı gönülden bir batman sevdalısı olduğu izlenimini bende yarattı. Kuşkuyla şüpheyle baktığım bu koca yürekli müdürün verdiği cevaplar karşısında adeta şok oldum.

9 yıl eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Şehit Gaffar Okan’ın büyük mücadelelerle beraber çalıştığı vatanına ve milletine sadık ve sadakatli ikinci bir Gaffar Okan izlenimini bende yarattı.

İlk sorduğum soruda “Batman’ı nasıl buldunuz Sayın Müdürüm” sorusunda “İKİNCİ VATANIM” demesi bizde ayrı bir cesaret ve Batman kelimesi geçince gözünde ayrı bir ışık fark ettim. Geçmişte gelen ve giden müdürlerin arasında Müdürümüzün farkını ayırt etmeye çalıştım.

Gazetemizin Müdürü Halit Beytüt ile samimi ve içten  duygularla ilgilenmesi o konuda da son derece bizleri onure etti.

“Batmanlılara ve Kürtlere uzanacak eli kırarım demesi” işte Batman’ın istenilen, özlenen ve beklenen emniyet müdürü burada dedim. Bu süreç içerisinde Batmandaki atandığı günden şu ana kadarki süreci takip ederek terör, uyuşturucu, fuhuş hırsızlık gibi konularda büyük bir azalma olduğunu gözlemledik.

Bu yazıyı kendisine hiç danışmadan ve bilgisi olmadan yazmaya karar verdim. Temennimiz bu koca yürekli müdürün, dik duruşuyla, halkta ve sokakta vatandaşların konuşmalarından edindiğimiz izlenimlerde Batman’a güven ve huzuru getirileceği temkinini yarattı.

Bize de düşen dürüst ve gazetecilik tarafsız bir şekilde böyle insanların memleketimizi sahiplenmesi açısından anlatılması da bizim görevimiz.

Batman’ın beklenilen müdürü sayın KÖROĞLU KIRAÇ’a hoş geldin diyoruz, görevinde üstün başarılar diliyoruz.

583 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.