Hoşgeldiniz  

ANKARA ARASIN

Muharrem BİTEN | 11 Şubat 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu hastalık Osmanlı dahil, Cumhuriyet döneminde de devam etti. Hiç kimse bu hastalığı tedavi etme yoluna gitmedi, gidemedi veya gitmek istemedi.

Köydeki çiftçinin ve çobanın da adliyenin en yetkilisi de kaymakamdan, valiye, doktordan bekçiye her bir bireyin Ankara’ya işi düşer diye Ankara’da dayım olsun fikri gelişti.

Yerel yönetimler de güçlendi. Ankara merkezi hükümler çoğu hizmetleri yerel yönetimlere aktarmasına rağmen, tüm kamu kurum ve kuruluşları mutlaka Ankara’nın fikri önemlidir kanaati değişmedi.

Bu bahsedildiği kadar ve toplumda oluşan kanaatlerini gözlemlediğimizde bu yargıda da geçerlidir. Cumhuriyet savcılarının önemli görevlerinden biri de hem devlete ve hem toplumun yok oluş hareketlerine karşı tetikte olması kanaatidir.

Bu bir görev olması yanı sıra ulusal bir sorumluluktur.

Bu konuda ihmal edildiğini zannettiğimiz ve bu halkın intiharları ve cinnet geçirmelerini sebep olan tefecilik sisteminin üzerine yeterli derecede inmediği veya inmediği görüşü hasıl oluyor.

En azından toplum böyle algılıyor.

Faiz ve tefeciliğe en çok düşman olan bir Cumhurbaşkanı varken bile tefeci çetelerine dokunamamak toplumu çok acıtıyor.

Bugün toplum dejenerasyon sebebinin ana kaynağı tefeci çeteleridir. Halk bunu görür ve gözlemlerken, kolluk kuvvetleri ve adli makamlar yeterli eğilemediği görüşü toplumda oluşmuş maalesef…

Bölge siyasetçilerin tefecilerin kucağında olması da siyasetin adliyeye ve emniyete baskı yaptığı fikri toplumda netleşiyor.

Dolayısıyla halk tefeciliğin artık yaşamın bir doğal süreci olarak görmeye başladı. Tefecilik yapmak da, kadın pazarlamak da toplumda kaliteli sektör olma yolunda aybaşı gidiyor.

Batmanda şuanda bir anket yapılsa ve en saygın meslekler sıralamasında tefecilik ilk 5 arasında olmak üzeredir.

Hak ve adaletten bahsetmek için acil eylem planına ihtiyacımız var.

Acil diyorum çünkü toplum tefecilik ve tefecilerin karşısında iflas etmiş durumdadır.

Ankarada dayım var diyerek, bu onursuz işi yapan tefecilere karşı savaş ne zaman başlatılacak yardımını bu toplum özlemeye başladı.

Yakında adalet başaramazsa her tefeci mağduru tefeci sine karşı eylemsel süreçleri bailatırsa hiç şaşırmam.

Toplumla ve bu halkla barışmanın yolu, Cumhuriyet savcılarının Ankara ne der beklentisine girmeden bu tefecilerin toplumdan temizleme becerisidir.

Bunu başarmadan toplum ile barışmak zor gibi görünüyor.  Bilmem ama gazeteye tefecilere hakkında 100 tane yazı yazdım. Bir gün Cumhuriyet savcısı basın yoluyla bu tefecilere kimdir diye sormadı…

Bence sormanın zamanı geldi.

266 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.