Hoşgeldiniz  

ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRİCİLERİNE EĞİTİM

admin | 08 Ekim 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Antep fıstığı yetiştiriciliği ve hastalık-zararlılarla mücadele yöntemleri eğitimi Hasankeyf’te yapıldı.

Hasankeyf Kaymakamlığı konferans salonunda düzenlenen eğitime; Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, Hasankeyf İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muharrem Aksoy, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Abdulbaki Aşar, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kutbettin Tekin, teknik personel, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk ve İl Müdürü Mehmet Gün konuya ilişkin birer konuşma yaptılar.

Ziraat Yüksek Mühendisi Nedim Sakçı tarafından, Antepfıstığı yetiştiriciliği ve hastalık-zararlılarla mücadele yöntemleri eğitimi ile ilgili üreticilerimize slayt şeklinde bir sunum yapıldı.

Konuya ilişkin Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk “Bölgemiz özellikle tarım noktasında en iyi yerlerden biri olması lazım. Hasankeyf her açıdan göz önünde bir yer olacak. Tarım da buna bir şekilde eşlik edecek. İlçe merkezinde hayvancılıkta kısmen geri duruyoruz ama köylerde bununla ilgili bir sıkıntı yok. Antep fıstığı yetiştiriciliği de son dönemlerde ilçemizde çok yaygınlaştı. Tarım il ve ilçe müdürlüklerimizde, üreticilerimize hastalık ve zararlıları konusunda sürekli bilinçlendirme eğitimleri yapmaktalar. Bu konuda çaba sarf eden Tarım ve Orman il Müdürümüze ve teknik personellere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Müdürü Mehmet Gün ise “Özellikle bölgemizde Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt ve son olarak ta Batman illerimizde fıstık yetiştiriciliği çok yaygınlaştı. İl Müdürlüğü olarak yaklaşık 15 yıldır bu konu da büyük çalışmalarımız var. Hem il merkezimizde hem de ilçelerimizde fıstık yetiştiriciliği yaygınlaştı. Toplamda 60 bin dönüm fıstık alanımız bulunmaktadır. An itibariyle fıstık üreticilerimiz ciddi verim de almakta. Bir şeylerin sürdürülebilir olması gerekir. Bununla ilgili entegrasyon çalışmaların olması gerekir. Bu konuda uzmanlaşmış teknik personelimiz ilçe ve köylerde dolaşıp bu konuda eğitim çalışmaları yapmaktadırlar. Lütfen teknik personelimizden bu anlamda faydalanın. Bu tarz eğitimlerin tüm üreticilerimize hayırlı olmasını arzu eder, bol ve bereketli bir yıl diliyorum” şeklinde konuştu.

Eğitim çalışması soru-cevap bölümüyle sona erdi.

65 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.