Hoşgeldiniz  

ARSA SATIŞI İHALESİ İPTAL EDİLDİ

admin | 27 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Mülkiyeti Batman Belediyesi’ne ait olan Batman Park AVM arsasının satışı için belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda 4537 ada 2 No’lu parselin ihalesi, teklif gelmediği için iptal edildi.

Belediye Konferans Salonu’nda yapılan açık ihaleye Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Osman Bilgili, Muzaffer Özkan ve Adnan Yürük, Belediye İhale Komisyonu, belediye birim müdürleri ve basın mensupları katıldı.

8 bin 557 metrekarelik alandan oluşan taşınmazın satışı için yapılan ihaleye teklif gelmemesi üzerine taşınmazın satışı için yapılan ihaleyi iptal ettiklerini belirten Vali Şahin, “Batman Park AVM’nin binası bizim değil, biz AVM’nin üzerinde olduğu arsayı satıyoruz. Arsanın değerini de SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) lisanslı bağımsız bir değerleme kuruluşu belirledi. Arsa belediyenin mülküdür, satılmazsa tasarrufu yine belediyede kalır. Biz de İluh Deresi’nin kentsel dönüşümü için başka kaynaklar ararız. Şu an itibari ile arsanın değerinin düşürülmesi gibi bir düşünce içerisinde değiliz. Biz belediyenin haklarını menfaatlerini korumak ile mükellefiz. Gönül isterdi ki bu rakamlara çıkılsın, bizim için de iyi olurdu. Yoksa biz faizle borçlanmak zorunda kalacaktık.

Belediyenin borçlanmasını hiç istemiyoruz. Bu şehir şu anda çok ciddi bir borç yükü altında. Bunun sebebi bizden önce Euro cinsinden yapılan borçlanmadır. Arıtma tesisi işini bir Alman Bankası üzerinden vermişler. Bu borçlanma 32 Milyon Euro üzerinden yapılmış. Bu borç bitmiyor ve yıllardır ödüyoruz. Biz ödüyoruz, döviz kuru artıyor bu sebeple borcumuz da artıyor. Belediyenin kaynaklarını zamanında yapılmış yanlış borçlanma yüzünden devamlı kullanmak zorunda kalıyoruz.

Katılım olmadığı için bu ihaleyi iptal ediyoruz. Şu an itibariyle söz konusu arsanın satışı ile ilgili yeniden bir çalışma içerisinde olmayacağız” dedi.

39 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.