Hoşgeldiniz  

ASGARİ ÜCRET AÇLIK KADAR SINIRI OLMALIDIR

Halit BEYTÜT | 27 Kasım 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Halen 2020 lira olan asgari ücret için asgari ücreti belirleme komisyonu yeniden asgari ücreti belirlemek için toplanacak.

Türk İş asgari ücretin açlık sınırı olan 3578 lira olmasını isterken, komisyonun nasıl bir tavır içinde olup asgari ücreti belirleyeceği son derece merak konusu olmaya başladı son dönemlerde artan zor koşullar altında kesinlikle ezilen asgari ücretle çalışanlar artık bu paranın kendilerine yaşam hakkı tanımayacağını inanmaktadırlar.

Yeni yıl için belirlenecek olan asgari ücret ne kadar olacak merak konusu olurken asgari ücreti belirleyecek olan komisyon üyelerinin yine hükümetten yana tavır takınıp ücreti düşük gösterme gibi bir çalışmanın olabileceği endişesini taşımaktadırlar.

Ülkemizde açlık sınırının  2.578 liraya ulaştığı belirlenirken asgari ücretle çalışan kesiminde artık açlık sınırının altında kalmamaları için gereken fedakarlığın yapılması beklenmektedir. Emeklilikte Yaşa Takılanlara reva görülmeyen tutum ve davranışı asgari ücretlilere de yansıması halinde asgari ücretlilerin artık yaşamlarından da umutsuzluğa düşecekleri kaçınılmaz olacaktır.

Ben iş adamlarının ve patronların asgari ücreti düşük gösterebilme adına komisyon üyelerine atıfta bulunma korkusunun oluşabileceği konusunda şüphelere düşmekten de kendirlin almayan asgari ücretliler her asgari ücret belirleme döneminde bizler komisyonda bulunan üyelerin çoğunun iş adamı ve patronların istekleri doğrultusunda ücreti belirlediklerine tanık oldukların belirterek bunun bu belirlemede de oluşabileceği endişesini taşmaktan kendilerini alıkoyamıyorlar.

Bu ülkenin asgari ücretle çalışan insanlarına rahat bir nefes aldırma adına komisyon üyelerinin kendi vicdanlarının sesine kulak vererek ücreti belirleme gibi bir özveride bulunmaları beklenmektedir.

Bu ülkede hayat koşullarının artık yaşanmaz bir duruma getirildiği gerçeğini göz ardı etmenin bir yarı yok.

Birçok insanımız iş aş bulamadığı için hayatına bile son vermektedir.

Böylesine insanlarımız yaşamlarına son verecek kadar çaresizleştiren bir düzeni kabul etmek mümkün mü.

Haşatın acımasız kuralları arsından yaşam mücadelesini veren ancak öylesine bir umutsuzluğun ve çaresizliğin içine düşmüşler ki tek çıkar yolun artık yaşamanın bir anlamının onlar için bir ifade teşkil etmediğine inanıp hayatlarına son veriyorlar.

Böylesi bir dramatik durum karşısında ülkemi yönetenlerin bu çaresiz insanların sesini n yazıktır ki öldükten ve hayatlarına son verdikten sonra duyabiliyorlar.

Susan dudaklar alıp veremedikleri nefes artık durmuştur bir hiç uğruna verdikleri hesabı canlarıyla ödeyenler için artık seslerini duyursalar da onlar için bir anlam taşımamaktadır. Böyle bir ortamı yaratanlar ve insanlarımızın hayatlarına son verme gibi bir ortamı yaratanları Allah kahretsin demek geliyor içimizden…

261 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.