Hoşgeldiniz  

ASGARİ ÜCRETTE DAĞ FARE DOĞURDU

Halit BEYTÜT | 28 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Büyük merakla beklenen asgari ücret beklenenin altında açıklandı.

Tüm asgari ücretle çalışmak zorunda kalan ve en az 3 bin lira olarak beklenen asgari ücret ne yazıktır ki 2 bin 825 lira olarak açıklandı.

Bu da doğal olarak büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Pandemi döneminde boşta kalan ve hiç bir geliri olmayan 40 milyona yakın asgari ücretli artık büsbütün hayal kırıklığıyla yaşamına devam etmek zorunda kalacak.

Zam furyalarının ardı arkası kesilmeyen bu zorlu dönemde zaten alım gücü kalmayan asgari ücretli insanların umutları büsbütün kırıldı yapılan asgari ücret açıklamasıyla.

Asgari ücreti belirleye komisyonda yer alanların hangi kriterleri göz önünde alarak bu meblağı açıkladılar bilinmez ama bu komisyonda yer alanların aldıkları maaşı gerçekten merak diyorum.

Son derece büyük zorluklarla yaşamlarını idame etmeye çalışan bu kesimin çektiği sıkıntılar hiç göz önünde bulundurulmuyor mu?

Onların maaşları kendilerini gül gibi geçindirirken asgari ücretliye reva gördükleri sadaka niteliğindeki zam gerçekten son derece zalimane ve vicdan yoksunluğudur.

Hükümet ise zaten bu insanları hiç bir zaman düşünmediği gibi verdiklerinin yeterli olduğunu da övünerek dile getirmekten kaçınmamaktadır.

Son olarak belirlenen asgari ücret miktarı kelimenin tam anlamıyla sadakadan öteye gitmemektedir.

Bu yüzden asgari ücretli vatandaşların her asgari ücret belirleme dönemlerinde olduğu gibi yine ayni gaddarlık ve vicdan yoksunluğuyla açıklama alışkanlığına devam edip bu kesimle adeta alay etme talihsizliğinde bulmuşlardır.

Ne diyelim böylesine gaddar bir komisyonun belirlediği zammın vicdandan yoksun olduğudur.

97 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.