Hoşgeldiniz  

‘ASKIDA EKMEK’ PATLAMA YAPTI

admin | 18 Nisan 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

‘ASKIDA EKMEK’ PATLAMA YAPTI

Ramazan Ayında “Askıda Ekmek” Daha Fazla Hayırsever İl Batman Batman’da ‘Askıda Ekmek’ geleneği yaşatılmaya devam ediyor.

Her gün binlerce ekmeğin ihtiyaç sahibine ulaştığı, ekmeği alanla veren dışında, kimsenin ihtiyaç sahibini tanımadığı gelenekte askıda ekmek noktalarının da sayısı giderek artıyor.

Osmanlı geleneği olan ve asırlardır süregelen yardımlaşma ve dayanışma geleneği ‘askıda ekmek’ kültürünü yaşatarak, kendilerinin yanı sıra hayırseverlerin de katkıları ile binlerce ekmek ve pide Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibine ücretsiz olarak ulaşıyor. Batman’da faaliyetlerini sürdüren fırıncılar tarafından her gün düzenli olarak yürütülen askıda ekmek geleneği Batmanın her noktasında yapılıyor.

Gültepe mahallesinde bulunan Yücebağ Ekmek Fırını işletmecisi Mevlüt Çeni konuşmasında Osmanlı’dan günümüze kalan bu mirasın Batman’da en iyi şekilde uygulandığını ifade ederek “İhtiyaç sahiplerinin hiçbir mağduriyete uğramadan gönül rahatlığı ile askıda ekmeğini alabildiğini görmekteyiz. Sadaka olarak adlandırdığımız bu gelenek ve uygulamalara halkımızın desteğini bekliyoruz. Özellikle Ramazan ayında evine ekmek götüremeyen ihtiyaç sahiplerine destek vermek en önemli sosyal sorumluluk görevlerimizdendir” dedi.

“ASKIDA PİDE YOKSA KENDİMİZ VERİYORUZ”

Yücebağ Ekmek Fırını işletmecisi Mevlüt Çeni Allah razı olsun verenlerden. Vatandaşımız ve esnafımız bu konuda çok duyarlı. Allah sayılarını artırsın. Askıdan pide almaya gelenleri boş çevirmiyoruz. Askıda pide yoksa kendimiz veriyoruz.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.