Hoşgeldiniz  

ASKON, BAŞSAVCI METE’Yİ AĞIRLADI

admin | 15 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Batman Şubesinin, aylık geleneksel buluşma toplantısının bu ay Batman Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete’yi ağırladı.

Toplantıda ASKON Batman Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, başkan yardımcıları, istişare kurulu üyeleri, sektör kurulları başkanları ve üyeler hazır bulundular.

ASKON Batman şubesi üye işyerlerinden Ornat Un ve Özmirab Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Batman Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, ASKON üyeleri ile bir araya geldi. Başkan ve üyelerle bir süre sohbet eden başarılı başsavcı Mete, Batman’da görev yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

ASKON üyelerine, işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların nasıl çözülüp ortadan kalkacağını gösteren İş Hukuku ve benzeri konularda çeşitli bilgiler aktaran Başsavcı Mete “Gerçekten de dinamik yapısı ve ildeki istihdam oranıyla ilimize katma değer kazandıran Batman ASKON şubesinin değerli üyeleri ile bir araya gelmekten mutluluk duydum. Kentin sosyo-ekonomik yönde gelişmesi için sarf edilen gayretlerin çok değerli olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu vesile ile Askon ailesini gayretlerinden ve sonuç odaklı çalışmalarından dolayı takdir ediyorum.” diyerek sözlerine başlayan başsavcı Mete Batman adliyesinin yapısı ve çalışma şekli ile ilgili çeşitli bilgiler verdi. Çalışanlarının çoğunluğunun Batmanlılardan oluşmakta olduğunu dile getiren Başsavcı Mete, adliyelerde artan iş yükü ve dava süreçleri ile ilgili konuştu. Başsavcı Mete; “Yargılamada iş süreçlerimizi hızlandırmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz günden bu yana iş süreci devam eden dosyalarda ciddi oranda azalma var. İlk geldiğimiz zamanki cinayet dosyalarının birçoğu kapandı. Bu konuda nitelikli kararlar vermeye çalışıyoruz. Devlete olan güven Adliye’ye olan güvenle başlar. Adliye’ye güven, “Güçlü Adliye” oluşturur. Bu da ticari kaygıyı ortadan kaldırır ve yatırım fırsatlarının oluşturulması için iyi bir zemin hazırlar. Bu anlamda güveni ve adaleti sağlamak adına çalışıyor, emek sarf ediyoruz” dedi.

Üyelerin soruları üzerine İş hukuku ile ilgili de konuşan Başsavcı Mete; “İş dünyasında çeşitli sebeplerden ötürü uyuşmazlıklar ve sorunlar meydana gelmektedir. İş hukukundan dolayı meydana gelen sorunların çözümü için dava açmadan önce arabulucuya giderek uzlaşma sağlanmasının denenmesi gerekir. İşçi ve işveren arabuluculuk sırasında uzlaşma sağlayamazsa dava açarak haklarını mahkemeden talepte bulunabilirler.” dedi.

İşveren ve işçinin anlaşmazlık sonrasında ortaya attıkları iddiaların önceden öngörülememesinden kaynaklı problemlerin geliştiğini, genellikle, anlaşmazlıklar sonrasında ispat yükümlülüğü olan tarafın karşılıklı kararların sözlü alınmasından kaynaklı belge ibraz edemediğini, bu ve benzeri sorunların çözümü için işverenlerin kurumsal bir firma yapısına kavuşması gerektiğini ve her konuda yazılı kararların alınmasının gerekliliğini, bu konuda mağduriyetlerin olmaması için eğitim niteliğinde çalışmalar düzenlenebileceğini vurgulayan Başsavcı Mete, “Bizleri ağırlayarak bu samimi ortamda sizlerle birlikte olmamı sağlayan ASKON Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu şahsında tüm ASKON ailesine teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantının verimli geçtiğini dile getiren Şube başkanı Mehmet Selman NASIROĞLU da “Anadolu topraklarının birikiminden aldığı güç ve medeniyetimizin temsil ettiği adalet ilkesiyle, “haklı zenginlikler” üretmek için kurulan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON), bugün kuruluş ilkelerinden hareketle tüm Türkiye’yi kapsayan bir yapıya ulaşmış, Dünya’nın çeşitli noktalarında ülkemizi temsil edebilen devasa bir Sivil Toplum Örgütü durumuna gelmiştir. Bugün gelinen noktada günümüz koşullarıyla rekabet edebilen, yarınları öngörebilen ve bu perspektifte projelerini hayata geçirebilen dinamik bir yapıya kavuşturmuştur. ASKON, bugün yurt içi ve yurt dışı yaygın şube ağları ile 8 binin üzerinde iş insanı, 17 bin üye işletmesi ile yedi yüz bin kişiye istihdam sağlayan; Batman yerelinde yaklaşık 5000 kişiye iş imkânı sunan, üyeleri vasıtasıyla 17 milyar dolar ihracat yapan büyük bir aile konuma gelmiştir.

Hedefimiz her daim katma değeri yüksek teknolojik ürünler ile ülke ekonomimizin ve insanlığın daha müreffeh bir seviyeye ulaşmasını sağlayacak yatırımlarda bulunmak ve bu bağlamda öncü girişimcilerden olmaktır. Biz biliyoruz ki, üstün iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkeleri güvenilir olmanın temel kaideleridir. Bu kaideler doğrultusunda çalışmalarımızın ilimizin sanayi kenti olması yolundaki hızına, üretimine, ekonomisine ve istihdamına doğrudan katkı yapacağı inancındayım.” dedi.

Şube başkanı Nasıroğlu “Toplantımıza katılarak bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için ASKON olarak büyük memnuniyet duyduk” diyerek toplantıyı sonlandırdı.

Toplantı sonunda ASKON Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, günün anısına geleneksel hale getirdikleri hat yazısıyla yazılmış “Elif” tablosunu Başsavcı Ömer Mete’ye takdim etti.

Toplantı rozet takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.