Hoşgeldiniz  

ASLAN, İSTİFA ETTİ

admin | 25 Kasım 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

 

  1. Dönem Mardin ve 26. Dönem HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, partisini topa tutarak istifa etti.

Eski Milletvekili Aslan, HDP’nin son iki yılda eksen kayması yaşadığını ve bundan dolayı da halkın desteğini kaybettiğini belirtti.

Batman’da basın toplantısı düzenleyen 25. dönem Mardin ve 26. Dönem HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, HDP’de istifa ettiğini açıkladı. HDP’nin parti içerisinde entrikaların yaşanıldığını belirten Aslan, ileriki günlerde HDP’den toplu istifaların yaşanabileceğini söyledi. HDP Genel Merkez Yönetiminin çantada keklik olarak gördüğü halkın artık desteğini geri çekmeye başladığını sözlerine ekleyen Aslan, yerel seçimlerde bölgede kaybedilen 37 belediyenin buna kanıt olarak gösterdi.

“ÖTEKİLEŞTİRİCİ TAVIRLAR YENİLİR YUTULUR OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

Partinin örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcısı Tunceli Milletvekili Alican Ünlü tarafından hakaret içerikli mesajlar aldığını belirten Aslan, “Partinin örgütlenmeden sorumlu başkan yardımcısı Tunceli Milletvekili Alican Ünlü ve türevlerinin şahsımızda halkımıza karşı gösterdikleri hakaratvari ifadeler ve ötekileştirici tavırlar yenilir yutulur olmaktan çıkmıştır. Gecen yıl HDP’den ayrılıp başka partiye gecen iki milletvekili ile ilgili Demirtaş’ın daha önceden kaleme aldığı ‘milletvekili arkadaşlarımız HDP’yi kendi partileri gibi görmeli ve HDP’yi büyütme arayışları içerisinde olmalıdır. Türkiye muhalefetinin yeni bir partiye değil daha güçlü bir hedefe ihtiyacı vardır’ sözünü sosyal medyada paylaştığımdan sonra Alican Ünlü, benim her iki numarama ‘bir daha HDP ve Demirtaş’ı ağzına alma çünkü ikisini de kirletiyorsun. Partiden uzak kalman daha hayırlı olacak’ şeklinde mesajlar atmıştır” dedi.

“KÜRT HALKININ TEMSİL YETENEĞİ EROZYONA UĞRATMIŞTIR”

Aslan konuşmasının devamında, “Son iki yılda hızlıca fabrika ayarlarından çıkan HDP, ilkelerinden uzaklaşmıştır. Bu bağlamda mevcut parti genel merkezi Kürt halkı başta olmak üzere bölge insanının temsil yeteneğini büyük ölçüde erozyona uğratmıştır. Siyaset bir üslup ve adap meselesidir aynı zamanda. Temsil ettiğimiz duruşu ve pozisyonu şahsımda ve ötekileştirerek yalnızlaştırma, itibarsızlaştırma çabalarının parti yönetimini bilgilendirdiğimiz halde mevcut genel merkez parti yönetimince sessizlik içirişinde izlenilmesi beni yol ayrımına getirmiş bulunmaktadır. Zira ilgili klik ya da kliklerin eylem, söylem tavırlarının HDP gibi bir partinin içerisinde hoş görülüyor olması bizce kabul edilemezdir. Parti içi demokrasi ve farklı fikir ve düşüncelerin ifade şansının bu hizipçi grup tarafından bertaraf edilmesi hazin bir durumdur.  Sözü edilen kliklerin beyin hükmündeki genel merkezi ele ele geçirmesiyle sadece 40 yıllık kazanımlar değil 500 yıllık kazanımlar berhava edilmiştir. Dolayısıyla perde arkasındaki bu klik Kürt siyasal harekâtının başına gelmiş en büyük felakettir. Kürt halkı canını, malını, evladını ve zindanda ömür boyu yaşamlarını bu partiye vermiştir. HDP dış baskılardan değil, genel merkezde dönen iç entrikalardan dolayı halkın desteğini kaybetmiştir” diye konuştu.

“37 BELEDİYE BUNUN AÇIK BİR İSPATIDIR”

Aslan, “Kuruluş felsefesi ve ilkelerinden uzaklaşan, eksen kayması yaşayan ve bu çerçevede hizipçi bir takım grupların güdümüne giren HDP’nin mevcut Genel Merkez Yönetim ile sağlıklı ve anlamlı şekilde yol almak mümkün olmaktan çıkmıştır. Kurucu değer paradigmalarından ayrışan bir parti halkına da uzaklaşır ve çantada keklik gibi gördüğü halk desteğini bir şekilde kaybetmeye mahkûm olur. Son yerel seçimlerde kaybettiğimiz 37 belediye bunun açık bir ispatıdır. Ve hala da bu konuda henüz bir öz eleştiri verilmiş değil. İtiraz edenlere de sesinizi çıkarmayın süreç çok ağır ve gün gelir hesabı sorulur’ denilerek dizayn iyice derinleştirilmiş ve yaşanılan süreçte nitelikli, donanımlı ve fedakar kadro ya zindanlarda çürümeye terkedilmiş yada tasfiye edilerek özellikle muhafazakarlar tasfiye edilerek yerleri liyakatten uzak sürece cevap veremeyecek hizipçi gruplarla doldurulmaya çalışılmıştır. Tasfiyecilik kanseri ve liyakatsizlikten kaynaklı doku uyuşmazlığı olduğu sürece partiden büyük ve etkin kopuşlar kaçınılmaz olacaktır” açıklamalarında bulundu.

240 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.