Hoşgeldiniz  

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİN ÇİLESİ

Halit BEYTÜT | 25 Kasım 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ülkemizde yaklaşık 700 bin atama bekleyen öğretmenler olduğu gerçeği gözler önüne serilmiş bulunmaktadır.

Öğrencilerine kavuşmayan bu insanlar zorunlu olarak diplomalarını bir kenara bırakıp başka mesleklere yönelmekle karşı karşıya kalıyorlar.

Ülkemizin binlerce okulunda dersler boş geçip öğretmen beklenirken hala 700 bin öğretmenizin atama beklemesi son derece büyük bir talihsizliktir. Her yıl öğretmen bekleyen okullarımıza karşın hükümetin binlerce öğretmenin atama beklediğine her nedense olumlu bakmamakta ve 700 bine yaklaşan öğretmeni göz ardı ederek mesleklerine kavuşmalarına lakayt kalmaktadır.

24 Kasım öğretmenler ününde öğretmenlere övgüler yağdırıp onların haklarının ödenemeyeceğini söyleyenlerin 700 bin öğretmenin hala açıkta beklemeleri karşısında gerekeni yapma gibi bir düşünce içine girmemelerini ben sadece laf olsun diye söylenen bu övgülerin ne kadar yüzeysel olduklarının bir kanıtı olmaktadır.

Ülkemiz yönetimini ellerinde bulunduranların eğitime ne kadar değer verdiklerinin bir kanıtı olan atanamayan binlerce öğretmenin açıkta kalmalarına gönüller nasıl elveriyor anlamak mümkün değil.

Bu nedenle ben 24 Kasım öğretmenler gününde öğretmenlerimiz sözde övgüler yağdırıp kutlama taktiklerini inandırıcı olmaktan uzak bir durumdur.

Öğretmenlerin okulu bitirip esas mesleklerini yapamamakla karşı karşıya kalmaları bana grev bu ülkenin en büyük ayıbıdır.

Halen 700 bin lan mesleklerine başlayamayan bu güzel insanların sayısına her yıl bir yenileri eklemekte ve bu sorun kanayan bir yara olarak ülkemizin en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkacağı kesindir.

Öğretmenliği hak edip diplomalarını alan ör8etmenlrimizin içlerindeki üzüntüyü dile getirmeme gibi bir düşüncenin oluşması da yine bu ülkenin en büyük talihsizliğidir. Bu nedenle ben hala atama bekleyen ancak atamalarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği korkusu ve hayal kırıklığına kapılanların artık dayanacak güçlerinin kalmadığını ve ülkemizin her köşesine bile gitmeyi göze alanlara artık bu özverili tutum reva görülmelidir.

Bu nedenle ben hala atama bekleyen v karamsarlık alemlerinin adeta müdavimi olmuş bu öğretmenlerimizin de 24 Kasım öğretmenler gününü kutlar en kısa zaman içinde atamalarının yapılması ve esas mesleklerinden başka bir meslek edinme gibi bir arayışın içine girmelerini diliyorum.

297 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.