Hoşgeldiniz  

“ATAMALAR MÜLAKAT VE TORPİLE GÖRE DEĞİL, LİYAKAT ESASINA GÖRE YAPILMALIDIR”

admin | 03 Ocak 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

 

KPSS mülakatlarının sonuçlanmasıyla mağdur olan öğretmen adaylarına ilişkin İHD Batman Şubesi basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan İHD yöneticisi Ercan Başar “2021 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yüksek puan almalarına rağmen, Kasım 2021 tarihinde yapılan sözlü sınavlarda (mülakat) binlerce öğretmen adayının elendiğini sosyal medya platformlarından, ulusal basından ve derneğimize yapılan bildirimler sonucunda üzüntüyle öğrendik. Özellikle ekonomik krizin yaşandığı ve yaşam koşullarının zorlaştığı bir süreçte ailelerinin emeği ve alın teri ile bitirmiş oldukları bölüm sınavlarından yüksek puan almalarına rağmen yapılan mülakatla düşük puan verilerek tercih yapmaları bile engellenmiştir. Atamayı bekleyen öğretmenlere yapılan bu uygulama hukuk dışı bir uygulama olmakla birlikte aynı zamanda da emek sömürüsüdür. Yıllardır tartışmaların odağında olan sözlü sınav(mülakat) ne yazık ki hakkaniyet ve liyakat temelli yapılmamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda sözleşmeli öğretmenlik mülakat sınavlarında sorulan sorular üzerinden ortaya atılan iddialar akıllara mülakatın siyasi kadrolaşma için bir araç olarak kullanıldığı sorusunu getirmekteydi. 2021 yılında yapılan mülakat sonuçlarına bakıldığını ne yazık ki adayların endişelerinde haksız olmadıkları anlaşılmıştır. Kamu personeli istihdamı; ideolojik yakınlık, sadakat ve yandaşlık ilişkilerine göre değil, liyakate göre yapılmalıdır. Geldiğimiz noktada kamu personeli istihdamında liyakatin değil, torpile dayalı bir sistemin hâkim olduğunu görüyoruz.

Şöyle ki; Geçtiğimiz Kasım ayında 15 bin sözleşmeli öğretmen alımında yapılan mülakat sonuçları açıklandığında yazılı sınavdan yüksek puan almasına rağmen çok sayıda öğretmenin düşük puan verilerek elendiği görülmüştür. Mülakat sonucunda elenenler arasında kendi alanında doktora yapan ve KPSS’de birinci olan bir öğretmen de bulunmaktadır. Yine dernek şubemize iki öğretmen adayı tarafından yapılan başvurular değerlendirildiğinde her iki adayın da 2021 yılında yapılan KPSS sınavında başarılı oldukları ve derece yaptıkları görülmüştür. Bize başvuru yapan adaylardan biri, 82,07 puan alarak 262 kişilik atama kontenjanı içerisinde 177. sıraya girmesine rağmen sözlü sınavdan 57,00 puan verilerek ataması engellenmiştir. Başvuru yapan bir diğer aday ise; KPSS sınavı sonucunda 79,58 puan alarak 733 kişilik atama kontenjanı içerisinde 643. sıraya girerek atanma hakkı kazanmasına rağmen sözlü sınav sonucunda verilen 58,00 puan ile ataması engellenmiştir. Yapılan sözlü sınav sonrası düşük puanlar verilerek öğretmen adaylarının tercih yapmalarının engellenmesi hakkaniyetle bağdaşmamaktadır.

Biz insan hakları savunucuları olarak mağdur edilen öğretmen adaylarımızın yanındayız. Öğretmen adaylarımıza gerekli her türlü desteği sağlayacağımızı da belirtmek isteriz. Mülakatların nesnel olmadığı açıktır. Bu sınavların sonucunu belirleyen, sınavı yapanların siyasal ideolojik tutumları ve buna bağlı olarak oluşan öznel yargılardır. İçerik bakımından yargısal denetimi olanaksız kılan mülakat uygulaması torpile, siyasal kayırmacılığa en elverişli sınav biçimi olduğu için iktidar ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından benimsendiği söylemleri kamuoyunca son zamanlarda daha çok değerlendirilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı’nın 19 yılda ortaya koyduğu pratik, hemen her konuda olduğu gibi, öğretmen atamaları ve mülakat konularında da en güvenilmez bakanlık haline gelmesini sağlamıştır. Eğitim sisteminde yapılmak istenen değişiklikler başta olmak üzere, yapılan her atama ve sınavın şaibeli olduğu yönünde kamuoyunda geniş bir yargı oluşmuştur. Geçtiğimiz ay yapılan mülakatlarda yüksek puan almasına rağmen düşük sözlü not verilerek elenenlerin durumu bu düşünceyi pekiştirmektedir. Mülakat sınavına dayalı tüm uygulamaların ‘siyasi kadrolaşmanın önünü açarak sayısız haksızlığa neden olduğu bilinmektedir.

Sınava girenlerin aldıkları puanlara bakılmaksızın iktidardan yana düşünenlerin başarılı olduğu, iktidardan yana düşünmeyenin de maalesef yapılan değerlendirmeler sonucunda elendiği iddiaları kamuoyu vicdanını derinden yaralamıştır. Ölçme ve değerlendirme üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, ‘değerlendirmenin nesnelliği’ ile ‘puanlama güvenirliliği’ birlikte ele alınmaktadır. Bir sınavın güvenirliliği öncelikle, yanıtların değerlendirilmesindeki nesnelliğe bağlıdır. Nesnellik, sorulara verilen yanıtlara göre değerlendirme yapmak demektir. Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarından eğitim yöneticilerinin belirlenmesine kadar her alanda doğrudan ‘siyasal torpil’ uygulamasını çağrıştıran mülakat gibi taraflı yöntemler değil; liyakatin temel alındığı, objektif, bilimsel ölçütlere dayanan ve kimsenin kafasında soru işareti oluşturmayacak yöntemler belirlemelidir.

Kamu personelinin işe girme ve görevde yükselmelerinde tamamen taraflı bir uygulama olan ve doğrudan siyasal torpili çağrıştıran bütün uygulamalardan vazgeçilmeli, öğretmen ya da kamu görevlisi olma koşullarını taşıyan herkes cinsiyet, inanç farklılığı, etnik kimlik ya da siyasi görüş ayrımı yapılmadan kamuda istihdam edilmelidir. Biz insan hakları savunucuları olarak Milli Eğitim Bakanını ve tüm sorumluları istifaya çağıyoruz.  Sözlü mülakatlara yapılan itirazlar, yine sözlü mülakat puanı veren kişilerce değerlendirilip sonuca bağlanması hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. Bu durumda sürecin daha verimli ve şeffaf ilerlemesi için itirazların farklı ve tarafsız heyetler tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda sözlü sınavlarla elenen tüm öğretmen adaylarımızın atamalarda önünün açılmasını talep ediyoruz.”

99 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.