Hoşgeldiniz  

BAKAN VARANK, BATMAN’I ZİYARET ETTİ

admin | 01 Mayıs 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak ve toplu açılış törenine katılmak üzere Batman’a geldi.

Bakan Varank’ı; Valilik bahçesinde Vali Hulusi Şahin, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Vali Yardımcısı Kadir Kılıç, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Komutanı Kıdem Albay Adem Taşkın, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz, kamu kurum müdürleri ile siyasi partilerin il başkanları karşıladı.

Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Valilik makamında Vali Hulusi Şahin ile bir araya gelen Bakan Varank, ilimizde yürütülen çalışmalara ilişkin kendisinden bilgi aldı.

FABRİKA ZİYARETİ

Valilik ziyaretinin ardından Bakan Varank, Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) tekstil üretimi yapan Çiçek Tekstil ve tıbbi malzeme üretimi yapan İnmed Medical Fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

TOPLU AÇILIŞ VE İMZA TÖRENİ

OSB ziyaretinin ardından Bakan Varank, İlimizde Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından hayata geçirilen projelerin açılış törenine ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılacak 9 proje için düzenlenen imza törenine katıldı.

AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir ve Vali Hulusi Şahin’in açılış konuşmaları ile başlayan tören, Bakan Varank’ın konuşması ile devam etti.

Konuşmasında Batman’ın Türk sanayi tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu belirten Vali Şahin “TÜPRAŞ, 1940’lı yılların sonlarında kurulduğunda Türkiye’nin pek bir sanayi tesisi yoktu. Batman’da ilk sanayinin tohumları Petrolün çıkarılmasıyla atılmaya başlanmıştır. O gün petrol çıkarma işlemini gerçekleştiren mühendis ve işçilerin torunları; sanayici ve iş adamı olarak bugün OSB’yi %100 doluluk oranına ulaştırdılar ve Türkiye’nin sanayi yolculuğunda çok önemli katkılar sunmaktadırlar.

OSB bugün yüzde yüz doluluk oranı ile üretim yapıyor ve 300’ün üzerinde de sanayi parseli talebi var. İkinci OSB için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda Sayın Bakanımızın çok önemli desteklerini alıyoruz, desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bunun yanında GAP İdaresi kurulduğundan bu yana bölgede iktisadi ve tarımsal kalkınmanın yanında sosyal kalkınma alanında da çok projeyi desteklemiştir. GAP İdaresi ve Kalkınma Ajanslarının çok önemli fonksiyonlarının olduğunu, yerelde çok kıymetli hizmetler yaptıklarını biz yereldeki idareciler olarak bunu görüyor ve yaşıyoruz” diye konuştu.

Daha sonra katılımcılara hitap eden Bakan Varank, Batman’da gerçekleştirdikleri yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu ve gençlere yönelik hayata geçirecekleri projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank “Gençlerimize vereceğimiz bir bayram müjdesini Batman’dan tüm Türkiye’ye duyurmak istiyorum. Gençlerimizin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değerli girişimlere dönüştürmeleri için TÜBİTAK aracılığıyla Bireysel Genç Girişimci programını yürütüyoruz. Bugüne kadar programdan faydalanan genç girişimcilere 200 bin liraya kadar destek sağlıyorduk. Şimdi, TÜBİTAK BİGG kapsamında genç girişimcilere yönelik destek miktarını yüzde 125 artırarak 450 bin liraya çıkarıyoruz. Böylece gençlerimiz girişimlerini çok daha kolay ve etkin şekilde hayata geçirebilecekler. Bu bayram müjdesinin tüm gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Batman genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Bu program onlar için adeta biçilmiş kaftan” diye konuştu.

Konuşmaların ardından GAP İdaresi Başkanlığı tarafında ilimizde gerçekleştirilecek projelerin protokolü Vali Şahin ve GAP İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz arasında imzalandı.

Program Dicle Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile ilimizde gerçekleştirilen projelerin açılış kurdelesinin kesilmesi ile sona erdi.

25 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.