Hoşgeldiniz  

BALLANDIRA, BALLANDIRA!

Muharrem BİTEN | 29 Mayıs 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Hiç kimse iyiliği anlatırken ballandıra ballandıra anlatmaz.

İyilik yaptığını ve gözümüze soka soka iyilik yaptığını zanneder ve bunu ballandırır. Bir atasözü var herkesçe çok bilinen “kabahat de gizli, iyilik te…”

Her insan kendini anlatmayı sever, ama onu bir başkasının aleni ortamda yücelterek anlamasından büyük keyif alır böylelikle nirvanaya yükselir.

Hâlbuki Allah, yüceltmeye layık olan Allah’tır.

Bazen şeytan içimize siniyor ve şeytanca nefsimiz bizim ruhumuzu teslim alır.

Kendi nefsimizi o kadar yüceltmeye aşinayız ki, bazen bilmeden ve bilinçaltımın yerleşmiş şeytani hislerimizi devreye sokarak “en iyi çocukların bizim, en iyi eşin bizim, en iyi karakteri bizde” olması konusunda eminiz ki fikrimiz fıtratımızın önüne geçiyor.

Bu da Allah affedilmez bir suç olarak hanemize yazılır. Evlatlarını, eşlerini, paralarını, makamlarını VS vs önceleyenlerin vay haline…

Hırsımız o kadar kudurmuş bir şekilde bizi, bize ait olmayana ve “AH KEŞKE BENİM OLSAYDI” Körlüğüne sürükleyen arzu ve taleplerimiz 1 numara olmayı hedeflediğimizde, aslında her daim 1 numara olamayacağınızı ve hayatımızın 1 numarasının Allah olduğu fikrini gerilemiş oluyoruz.

Arzularını Allahtan önce önceleyenlerin nasılda Ballandıra Ballandıra anlatımları şahit oluyoruz.

Parça parça olan duygularımız, ailemiz, malımız, hasletlerimiz, evlatlarımız yok olmakta olan şerefimiz, onurumuz, yitirmiş yitirilmiş ve derdest edilmiş kişiliğimi örselendiğinde asıl bize önceliğin kime ait olduğunu hissettiren ve her zaman 1 numarada olan, olması gereken Allah kendini bize hatırlatır.

Peygamber Eyüp gibi eğer onu öncelemişsen sana temiz bir gelecek, onurlu bir yaşam, kaliteli bir aile ve daha iyi bir yaşam lütfeder.

Peygamber Eyüp “Benim sana şikâyetim yok, ama korkarım dayanım gücüm kalmadı, korkarım aklıma giren kurtçuklar, yani yanlış fikir ve beni terkettiğini zannetmem beni senden alıkoymak üzere” dediğinde 1 numaradan asla vazgeçmediği dile getiriyordu.

Ve Allah ona lütfetti.

Ona tam bir kalp ile eyübün hastalığı, Yusuf’un teslimiyeti, İbrahim in aklı ile onu kendi beynimizin 1 numarası yapmaya aday mıyız?

244 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.