Hoşgeldiniz  

BAŞKAN DEMİR’DEN ERDOĞAN’A ÇAĞRI

admin | 20 Ocak 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunarak Batman başta olmak üzere bölge illerinde uçak sefer sayılarının ciddi anlamda düşürüldüğüne dikkat çekerek bu durumun bölge ekonomisine zarar verdiğini bildirdi.

“DİĞER BÖLGELERE ORANLA SEFERLER YÜZDE 60 DÜŞÜRÜLDÜ”

THY Genel Müdürlüğü tarafından uçuş emniyeti ve yolcu güvenliğinin temini amacıyla THY filosunda bulunan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağın 13 Mart 2019 tarihi itibarıyla ikinci bir emre kadar uçuşlarının durdurulduğu açıklamıştı. Bu kararın alınmasının ardından gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı uçak seferlerinde kısıtlamaya gidilirken Batman başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin sefer sayıları diğer Anadolu illerine göre çok daha fazla düşürüldüğü ortaya çıktı. Söz konusu uçak sefer sayılarının bölge illerinde yüzde 50 ile 60 oranında düşürüldüğüne dikkat çeken BATSO Yönetim Kurulu Başkanı Demir, bu kararın tekrar gözden geçirilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

“TURİSTİK ZİYARETLER DURMA NOKTASINA GELMİŞTİR”

Bölge illerinde yaşanılan uçak sefer sayılarının düşürülmesiyle ilgili araştırma yaptıklarını belirten Başkan Demir, “Birçok ilde THY ve Anadolu jet uçuşlarında %10-30 arasında kısıtlama yapılırken bölgede bu oran %50-60 civarında kısıtlanmıştır. Birçok ilimizden Ankara’ya her gün yapılan uçak seferleri haftada birkaç güne düşürülmüştür. 400 TL’nin altında uçak bileti temin etmek nerdeyse imkânsız hale gelmiştir. Cumhurbaşkanlığınızın talimatlarıyla yapılan modern havalimanlarındaki CIP salonları ve içindeki donanımlar hizmete açılmadıkları için çürümeye başlamışlardır. Birçok ilimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkânsız hale gelmiş, bölgedeki illere karayolu ile gidilerek en yakın havalimanından seyahat edilmeye çalışılmaktadır. Batı illerinde vefat eden yakınlarımızın cenazeleri cenaze yakınları tarafından uçak bileti bulunamadığı için birkaç gün bekletilerek defin edilebilmektedir. Uçak ile gerçekleşen yurtiçi turistik ziyaretler durma noktasına gelmiştir. THY Genel Müdüründen bu konuyla ilgili randevu taleplerimiz maalesef karşılık bulmamıştır” dedi.

“SEFER SAYILARININ DÜŞÜRMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Açıklamasının devamında Başkan Demir, “Bu artışın önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı bir ivme kazanarak devam etmesi beklenirken THY Genel Müdürlüğünün bölge illerine sefer sayılarını düşürmesini kabul edilemez bir uygulama olarak görmekteyiz. Mevcut uçuş programlarının yeniden gözden geçirilerek bölge illerinin uşak seferlerinde artışın sağlanmasının ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir” diye konuştu.

158 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.