Hoşgeldiniz  

BAŞKAN EMEK “ZİNCİR MARKETLER DENETLENSİN”

admin | 09 Aralık 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

BAŞKAN EMEK “ZİNCİR MARKETLER DENETLENSİN”

Batman Gıda Toptancılar Derneği Başkanı Süleyman Emek, zincir marketlere yönelik denetimlerin sıklıkla yapılması gerektiğini söyledi.

Zincir marketlere ilişkin denetimlerin çok yetersiz olduğunu dile getiren Emek “Bu ulusal zincir marketleri her yerde olduğu gibi Batman’da da halkla ilgili herhangi bir endişeleri olmayan marketler zinciridir. Halkı düşünmüyorlar, sadece kendi ceplerini düşündükleri için halkla herhangi bir bağları yok. Bu market zincirleriyle ilgili denetimlerin de yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu zincir markerlerine ilişkin devletin ciddi manada denetim mekanizmalarını çalıştırması lazım” dedi.

“GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞLARDA ÖN PLANDADIRLAR”

Zincir marketlerinin küçük işletmeleri bitirme noktasına getirdiğine dikkat çeken Başkan Emek “Bu marketler küresel bazda bir ağ oluşturmuş ve mal alımlarında fiyatların yükselmesine neden olmaktadırlar. Ciddi mal alıyorlar ama bunu fiyatlarına yansıtmıyorlar. Bu marketler fiyat artışlarıyla her zaman ön plandadırlar. Devletin bunları belli periyodiklerle sürekli denetlemelidir” dedi.

“KÜÇÜK ESNAFIN KORUNMASI GEREKİYOR”

Zincir marketlerinin çalışma saatlerinin kısıtlanması gerektiğini vurgulayan Emek “Örneğin sabah 10, akşam 7 gibi. Bu saatler dışında marketlerin kapanması lazım. En azından diğer saatler içerisinde ufak ölçekli esnafların bir pay alması lazım. Küçük esnafı düşünmemiz lazım. Küçük esnafın korunması gerekiyor. Bunu da ancak devlet yapabilir” diye konuştu.

“KÜÇÜĞÜ EZME ANLAYIŞIYLA HAREKET EDİYORLAR”

Tüm siyasi partilerin birlik olup, küçük esnafın korunmasına yönelik zincir marketlere ilişkin yasa çıkarılması gerektiğinin altını çizen Başkan Emek “Bunu en kısa zamanda yapmalarını bekliyoruz. Çünkü küçük esnaflar her geçen gün eriyor. Yerel esnafı güçlendirip onlarla hareket etmemiz lazım. Zincir marketleri her zaman küçük esnafa bir engeldir. Kontrol edilemez bir hale geliyorlar. Güç kimdeyse fakiri, küçüğü ezme anlayışıyla hareket ediyorlar. Bunun için devletin bunları sürekli denetlemesi lazım. Yoksa bunlar gittikçe millete bela oluyorlar. Bunları defedecek yegane güç yine siyasilerdir” ifadelerini kullandı.

34 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.