Hoşgeldiniz  

“BATMAN BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM SAĞLADI”

admin | 09 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

 

Geçmişte terör olaylarıyla gündeme gelen Batman’da, tesis edilen huzur ortamı ve hayata geçirilen yatırımlarla büyük bir dönüşüm sağlandı.

Günlük 41 bin varil petrol üretimiyle ham petrol üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren kent, ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

AK Parti’nin Batman’a yaptığı yatırım ve icraatları değerlendiren AK Parti Batman İl Başkanı A. Akif Gür “OSB’de yatırım büyüyor, 307 girişimci yatırım için sırada bekliyor” dedi.

AK Parti Batman’a çok güzel hizmetler getirdi. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, tarımda, sulamada, hayatın her alanında çok şükür övünebileceğimiz hizmetler oldu diyen Gür “Batman’da ihracat 2002’den bu yana yaklaşık yüzde 40, dış ticaret hacmi de yaklaşık 3,5 kat artış gösterdi.2007’de üniversiteye kavuştu. 2007 yılında kurulan Batman Üniversitesi, bünyesindeki 9 fakülte, bir enstitü, 3 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 17 araştırma ve uygulama merkezi, yaklaşık 13 bin öğrenciye eğitim olanağı sunuyor. Üniversitenin 1000 civarında kadrolu akademik ve idari personeli bulunuyor” dedi.

“TEKSTİL YATIRIMCISI YÖNÜNÜ BATMAN’A ÇEVİRDİ”

Batman’ın tekstil üssü olma yolunda ilerlediğini ifade eden Gür “Tekstilde yatırım atağı 2012 yılında 5 atölye ve 750 çalışan ile tekstil üretiminin başladığı Batman’da devletin bölgeye sunduğu teşvik destekleriyle sektör, 263 işveren firma ve yaklaşık 40 bin çalışan sayısıyla çok güçlü bir üretim kapasitesine ulaştı. Teşvik uygulamasıyla bedava arsa tahsisi, makine desteği, sigorta primi, enerji ve vergi indirimi sayesinde tekstil yatırımcısının yönünü çevirdiği Batman, Türkiye İş Kurumu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının ve Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) sağladığı ilave destekle “tekstil üssü” olma yolunda ilerliyor. Batman, Tekstil OSB’nin de faaliyete geçmesiyle istihdamı daha da artırmayı hedefliyor” diye konuştu.

Hasankeyf yeni yerleşim yerine taşındığını anımsatan Gür, Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla Hasankeyf’teki tarihi eserlerin, yeni yerleşim birimine taşındığını ve  ilçenin tarihi ile  kültürel dokusunun korunduğunu  kaydetti

Gür “Ilısu Barajı HES Projesi kültürel varlıkları koruma ve kurtarma çalışmaları kapsamında Zeynelbey Türbesi, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Orta Kapı, Kızlar (Eyyubi) Camisi Doğu ve Batı Bloku, Kızlar (Eyyubi) Camisi Kuzey ve Güney Duvarı, Süleyman Han Camisi Külliyesi, taç kapı ve çeşme, Süleyman Han Camisi külliyesi, minaresi ve Er-Rızk Camisi 3 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim alanına taşındı. Yaklaşık 6 milyar lira kaynakla 3 bin dekar alanda kurulan yeni yerleşim yerinde, kamu binaları ve birçok sosyal tesisin yanı sıra bölge mimarisine uygun modern iş yeri ve konutlar inşa edildi. Ilısu Barajı’nın su tutmaya başlamasının ardından göl sahasında kalan Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserleri görmeye gelecek yerli ve yabancı turistler için 3 liman inşa edildi. Yeni yerine taşınan Hasankeyf’e ulaşımı sağlayacak, aynı zamanda Batman-Midyat yolunda yapılan Hasankeyf varyantı baraj gölet geçişi sorununa çözüm olacak Hasankeyf-2 Köprüsü, Dicle Nehri üzerinde inşa edildi. Köprü, 1001 metrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun köprüleri arasına girdi. Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısı arasında bağlantı sağlayan ve yol güvenliğiyle konforu artırılan köprünün açılışı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Nisan’da gerçekleştirildi. Yine 6 Kasım’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 36 Fabrika ve Şehir Stadyumu ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış yapıldı” dedi.

“BATMAN’A 19 YILDA 16 MİLYAR YATIRIM YAPILDI”

Batman’a 19 yılda 16 milyar lirayı aşan yatırımın yapıldığı aktaran Gür “Batman’da eğitim, sağlık, spor, ulaştırma, altyapı, sosyal hizmetler, çevre, şehircilik, sanayi, teknoloji, adalet, kültür, turizm, tarım, orman, enerji ve tabii kaynaklar alanında 19 yılda 16 milyar lirayı aşan yatırım gerçekleştirildi. Geçmişte terör saldırılarıyla gündeme gelen Batman, artık petrol üretimi, sanayisi, ekonomide lokomotif olan tekstil sektörü, eğitim, sağlık, ulaşım, tarım, spor çevre ve şehircilik gibi her alanda yatırımların sağladığı değişimle adından söz ettiriyor” dedi.

37 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.