Hoşgeldiniz  

‘BATMAN İL YILLIĞI’ KİTABININ LANSMANI YAPILDI

admin | 10 Kasım 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Batman Valiliği tarafından hazırlanan, İlimizin demografi, idari ve sosyo-kültürel yapısı, tarım, sanayi, ticaret ve turizm gibi ekonomik faaliyetleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca sunulan hizmetlerin durumu, geçmişten günümüze gelişim ve değişimi içeren ‘Batman İl Yıllığı 2019’ kitabının lansmanı ve ‘2019 Yılı Değerlendirme’ toplantısı yapıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen kitap tanıtım toplantısına Vali Hulusi Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Utku Özdemir, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı, İl Genel Meclis Üyeleri, Kamu Kurum Yöneticileri, Oda Başkanları, Muhtarlar ve Basın Mensupları katıldı.
Programda, kitabın içeriğine ve amacına ilişkin bir sunum yapan Vali Şahin, kitabının hazırlanmasının bir ihtiyaçtan doğduğunu belirterek, kitabın başlangıcının brifingi güncellenme fikrinden ortaya çıktığını ifade etti.
Konuşmasında bilimsel metodun önemine değinen Vali Şahin “Bilim metotla olur düşüncesiyle yola çıkılarak brifingte yapılan incelemede Batman ile ilgili birçok verinin yanlış olduğunu tespit ettik. Düzeltme yapalım derken ortaya bu eser çıktı. Bu eseri hazırlarken de bilimsel ahlakın gereği olarak, hiçbir şeyi gizlemedik. Gerçekler neyse onları yansıttık. Buradaki başarılar da bizim, başarısızlıklar da yine hepimizin” diye konuştu.
Kitabın içeriğine ilişkin bilgi verdikten sonra Batman’ın turizm potansiyeline değinen Vali Şahin, “Turizmde çeşitliliği sağlamamız lazım. Hasankeyf’in yanı sıra Sason ilçesi alternatif turizm ve doğa turizmi açısından potansiyeli yüksek bir ilçemiz. Kozluk’taki Erzen Harabeleri ve balıklı gölü turizm kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Mor Kiryakus Manastırı ve Perpıra Köprüsü’nü onarıyoruz. Ayrıca Batman’da modern bir şehrin de turistik olabileceğini gösterecek hamleler yapıyoruz. Bu konuda Dünyaca ünlü Ressam Ahmet Güneştekin ile ‘Ahmet Güneştekin Modern Sanatlar Müzesi ve Parkı’nı da Batman çayının kenarına yapacağız. Batman’a bir de “Petrol Müzesi” yapılmalı. Ayrıca otantik ‘Ali Tevşo’ pazarını da çok önemsiyorum. Bu çalışmalar tamamlandığında; İstanbul’dan Batman’a gelen bir turistimizin gününü otantik bir gezi ile doldurmuş oluruz” dedi.

257 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.