Hoşgeldiniz  

BATMAN’DA KÜRT DİL PLATFORMU’NUN TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI

admin | 14 Ekim 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Kürt Dil Platformu (PZK-Platforma Zimanê Kurdî) Batman’da gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile temsilcilik açtıklarını duyurdu.

Kürt Dil Platformu’nun Genel İş Batman Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve görevden alınarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir’in yanı sıra HDP, PAK, PDK-Bakur, İHD, Ahmedê Xanî Derneği, Nubihar, Arî Derneği ve daha birçok dernek temsilcilerinin katılımıyla çok sayıda dernek ve kurum temsilcisi katıldı.

BATMAN DIŞINDA DA YENİ TEMSİLCİLİKLER AÇILACAK

Batman’da temsilcilik açtıklarını belirten Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizîrî, platformun oluş sürecine değinerek, ilk defa 9 partinin bir araya gelerek bir oluşum içine girdiğini söyledi. 3 yıl önce Diyarbakır’da kurulan platformun çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Cizirî, Mardin’in ardından Batman’da temsilcilik açtıklarını söyledi. Temsilcilik açmaya devam edeceklerini kaydeden Cizîrî, Adıyaman, Şırnak, Van ve Urfa’da da temsilcilik açacaklarını söyledi.

PARLAMENTO PRATİK ADIM ATMALI

Şartların oluşması halinde metropollerde de temsilcilik açacaklarının altını çizen Cizîrî, “Kürt dilinin resmi dil olması yününde çalışmalarımız devam ediyor. Resmi ve eğitim dili olması gerektiğini belirtiyoruz. Parlamentonun bunu gündeme alıp bu yönlü çalışma yürütmesi gerekiyor. Parlamentonun Kürtçe konusunda vaat yerine pratik adımlar atması gerekiyor” diye konuştu.

Amaçlarının siyasi parti ve kurumlarının katılımı ile Kürt dilini yaşamın her alanına taşımak olduğunu belirten Cizirî, bunun hayata geçmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

29 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.