Hoşgeldiniz  

“BATMAN’DAKİ ÇİFTÇİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

admin | 23 Mart 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

“BATMAN’DAKİ ÇİFTÇİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT”

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, beraberindeki parti heyeti ile birlikte Batman Fıstıkçılar Birliği Başkanı Hifzullah Akdaş ve yönetimini ziyaret etti.

Batman’daki fıstık başta olmak üzere ekim yapan tüm çiftçilerin sorunları hakkında bilgi alan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, son dönemde artan gübre ve mazot fiyatlarının çiftçinin belini büktüğünü belirterek “Batman’ın birçok bölgesinde fıstık ekiminin yaygınlaşmasından dolayı son derece memnunuz. Şu anda 10 bin ailemiz bu yol ile geçimini sağlıyor. Kısa bir süre içerisinde ilimizde 5 bin tonluk üretim hedefinin yakalanmasını bekliyoruz. Katma değeri son derece yüksek bir ürün olması nedeniyle bölgemizdeki çiftçilerimizin kalkınması için önemli bir şans.

Ancak ilimizin kendini kalkındırabilmesi için fıstık ekenlerin ciddi bir şekilde desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca fıstık yetiştiriciliğinin özellikle verimli araziler yerine kıraç, dağlık alanlarda yapılması görüşüne sahibiz. Bu sayede toprağımızı daha stratejik bir şekilde kullanma imkanı elde edeceğiz. Elbette bölgenin yetiştirme kapasitesinin artırılması için bir an önce çiftçileri kara kara düşündüren mazot ve gübre fiyatlarının düşürülmesi ya da bu konuda ciddi desteklerin verilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

19 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.