Hoşgeldiniz  

“BATMAN’IN 29. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLARIZ”

admin | 14 Mayıs 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Batman’ın il oluşunun 29. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Tarihi dokusu ve sahip olduğu kültürel değerlerle bölgenin kültürel çeşitliliğine ev sahipliği yapan Batman’ın marka şehir olmayı hak ettiğini belirten Belediye Eş Başkanları Dr.Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, “kentimizi hak ettiği konuma kavuşturmak için elimizden gelen çabayı göstermekten geri durmayacağız” dediler.
Batmanın İl oluş serüveninin tarihine baktığımızda şehirleşme açısından kısa süren bir zaman aralığında çok büyük gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Eş Başkanlar; “Elmedine yerleşim birimi 1926-27 yılı ilkbaharında bugünkü Batman Çayının taşması nedeniyle haritadan silinmiş yerleşim merkezi İluh köyünün etrafına konumlanmıştır. 1937 yılında bucak olan İluh 1940’lı yılların sonları ile 1950’li yılların başlarında bölgede var olan petrol filizlerinin değerlendirilmesi sonucunda büyük gelişme sağlamıştır. 1955 genel nüfus sayımında İluh nüfusunun 4713 olarak kaydedilmesiyle 2 Kasım 1955 tarihinde Belediye teşkilatına kavuşan Batman, ardından alınan kararla 2 Eylül 1957 tarihinde ilçe teşkilatına kavuşmuştur. 1990 yılına kadar çok hızlı bir gelişme yaşayan Batman, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Türkiye’nin 72. ili olmuştur. Kentimiz marka şehir olmayı hak eden bir konuma ve potansiyele sahiptir. Batmanımızı her bakımdan modern ve üreten bir şehir yapmak için elimizdeki imkânları sonuna kadar kullanma kararlılığındayız. Marka şehir olma yolunda emin adımlarla yürüyen ilimizin il oluşunun 29. Yılını kutluyoruz” dediler.

230 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.