Hoşgeldiniz  

BATÜ’DE SÖYLEŞİ

admin | 24 Kasım 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Üniversitesi Batı Raman Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda “Batman Üniversitesi Söyleşileri” kapsamında “Emekli Akademisyenlerimizle Öğretmenliğe Dair Söyleşi” düzenlendi. Batman Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yılmaz, Emekli Öğretim Görevlisi Ekrem Kaya ve Emekli Öğretim Görevlisi Cemil Manap’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe ile Prof. Dr. Necmettin Sezgin, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve görevleri başında şehit düşen öğretmenlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından üniversitemiz tarafından hazırlanan günün anlam ve önemini belirten videonun izlenmesi ile birlikte söyleşiye geçildi.

REKTÖR DEMİR “ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİSYENLERİMİZİN EMEKLERİYLE BUGÜNLERE ULAŞABİLDİ”

Söyleşinin moderatörlüğünü yapan Rektör Demir, Batman Üniversitesi Söyleşileri kapsamında birçok söyleşi düzenlediklerini ancak düzenlenen bu söyleşinin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek üniversitemizde görev yapmış ve üniversitemizin bugünlere gelmesinde büyük emekler sarf etmiş akademisyenlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Eğitim-öğretim kurumlarının her kademesinde görev yapmış bir akademisyen olarak öğretmenlik mesleğine saygı duyduklarını söyleyen Rektör Demir, üniversite olarak her zaman öğrenerek ve öğreterek daha ileriye gideceklerini ve daha büyük çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

PROF. DR. ALİ YILMAZ: “ÖĞRETMENLİK MANEVİ HAZLARI OLAN BİR MESLEK”

Konuşmasına 1980’li yılların başına kadar öğretmen yetiştiren kurumların işleyiş şeklini anlatarak başlayan Prof. Dr. Ali Yılmaz, bu sayede geçmişte ve günümüzde öğretmen yetiştirme anlayışının daha iyi anlaşılacağını dile getirdi. Öğretmenliğin en kutsal mesleklerden biri olduğunu belirten Yılmaz, toplumun bazı kesimlerinde öğretmenliğin “Tanrı Mesleği” olarak anıldığını kaydetti. Eğitim ve bilim sayesinde evren, atom altı parçacıkları gibi varlıkların organize edilişlerini öğrendiğimizi belirten Yılmaz, ulaşılan teknoloji ile birçok yeni varlığın keşfedildiğini sözlerine ekledi. Öğretmenler sayesinde yetiştirilen öğrencilerin birçok alanda hizmet vermesinin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Yılmaz, eğitime her zaman önem verilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

ÖĞR. GÖR. EKREM KAYA “EĞİTİM HAYATIN HER AŞAMASINDA VE HER ALANINDA GEREKLİ”

Üniversitemizin kuruluş aşamasında görev yapmış bir öğretim görevlisi olarak bu özel günde üniversitemizde bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirten Emekli Öğr. Gör. Ekrem Kaya, üniversitemizin kurulduğu tarihten itibaren ihtisaslaşması için yürüttükleri çalışmaları anlatarak konuşmasına başladı. Üniversitemizde otuz yıl görev yaptıklarını ve bu süre içinde çeşitli atölyeler ve laboratuvar kurduklarını belirten Kaya, eğitim-öğretimin devamlılığı için yapılan tüm çalışmaların desteklenmesi gerektiğini söyledi. Eğitimin hayatın her aşamasında ve her alanında gerekli olduğunu vurgulayan Kaya, bu konuda öğretmenlere büyük işler düştüğünü, öğretmenlerin verdikleri iyi eğitimle rol model olmalarının sonucunda toplumun gelişebileceğini sözlerine ekledi.

ÖĞR. GÖR. CEMİL MANAP: “ÖĞRENME HAYAT BOYU DEVAM EDEN BİR SÜREÇTİR”

41 yıl öğretmenlik yapmış biri olarak üniversitemiz tarafından hazırlanan öğretmenler günü videosunun kendilerini öğretmenlik yıllarına götürdüğünü dile getirerek konuşmasına başlayan Öğr. Gör. Cemil Manap, öğretmenlik hayatı boyunca öğretimin her kademesinde görev yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Öğretmenliğin en kutsal mesleklerden biri olduğunu belirten Manap, kendisi için kutsal olan üç mesleğin öğretmenlik, doktorluk ve din adamlığı olduğunun altını çizdi. Bu üç meslek grubunun fikirleriyle ve uygulamalarıyla insan hayatını büyük ölçüde etkilediğini de anlatan Manap, bundan dolayı topluma iyi örnek olmaları gerektiğini vurguladı. Öğrenme ve öğretme işinin hayat boyu devam ettiğini de belirten Manap, öğretmenlerin aynı zamanda bilgiyi sürekli güncelleyen öğrenciler olduklarını da sözlerine ekledi.

Söyleşinin ardından emekli akademisyenlerin üniversitede görev yapan akademisyen öğrencileri tarafından plaket takdim edildi.

Söyleşi, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri tarafından tüm öğretmenler ve Şehit Şenay Aybüke Yalçın anısına söylenen türkülerin ardından sona erdi.

27 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.