Hoşgeldiniz  

BELEDİYE ÇALIŞMALARIMIZ NE DURUMDA?

Muharrem BİTEN | 13 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Üzerinden yaklaşık 2 ay geçti. İstanbul dışında çoğu Belediye Başkanları gerçek anlamda görevlerine başladı.

Kayyumdaki belediyelerden çoğu seçilmiş kişilere geçti.  Artık hizmet bekleme zamanıdır diye belediye çalışmalarını kontrol etmek üzere her birey, sivil toplum kuruluşlarına çok iş düşüyor.

Şehrimize kazandırılacak yatırımlar ile seçim sürecinde verilen taahhütlerin hangisinin yapılıp yapılmadığı denetleme zamanı geldi.

Özellikle il meclis üyeleri ile belediye meclis üyelerinin almış oldukları kararlarda hakkaniyet ve tarafsızca oylama yaptıklarını kontrol etme zamanıdır.

Belediye Meclis üyelerinin Belediye hizmetleri icra ederken veya öncelikli yatırım yaptıklarını takip etme görevi vatandaş olarak bizlere düşer.

Batmanda kronik hale gelen dere yatağı ıslah çalışmalarından tutun şehrin en ücra yerlerine kadar gitmesi gereken hizmetin takipçisi olmak gerekir.

Bu şehre hizmeti söz verenlerin mazeret göstermeden hizmetlerini ak te dönüştürmeleri bir zorunluluk olmalıdır ve seçilmiş olanlar bu durumdan kendilerine bir sorumluluk çıkarmalıdır.

Başarı limiti olarak işte bize verilen sürede git-gel yaptık elimizde bu vardı diyerek sorumluluktan kaçmamaları gerekir. Önemli bir husus ta seçilmişlerin Bu hizmetler dışında bir kazanım içinde olmamalarıdır.

Talep olduğun ve oyunu aldığın bu halka hizmeti bir şeref madalyası gibi taşıma gayreti içinde olanlar bir sonraki seçimde de seçilme şerefine layık olacaktır.

Kararlarınızı verirken de bu strateji üzerinde yoğun olarak sevdiklerinizin takipçisi olmalıyız.

Mazeret gösterenlerin mazeret sebepleri ile şehrin hizmet anlamında hak kaybının telafisi kimler tarafından sağlanacağı konusunda hiç düşündük mü?

Başka yerlerde ülke ekonomisinden eşit faydalanma konusu da bizim için önemli bir sıkıntıdır.

Aynı derecede ve aynı oranda paylaşım olmayacağı gibi sırtımıza ayrıca yükletilen borç sarmalının da belediyeleri çalışamaz duruma getireceği gerçeğini de unutmamak lazım.

Yeni bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağı aksayıp yapılmayacak hizmetlerin halkın omuzuna bir suç unsuru olarak yakıştığını da hatırlatmak gerekir.

Bu hem belediye hizmetini aldatır hemde halkın kendisine cezalandırılmış olur.

Gün be gün yapılan hizmetin aksamadan ve doğru yapıldığı üzerinde takip ve denetleme sorumluluğu taşıdığımızda, seçilenlerin de kendi kendilerine çeki düzen vermeleri için daha hassas davranacakları muhakkaktır.

Zaten bu kadar kısıtlı imkân varken bunları da özel durumlarına değil de halkın gerçekçi projelerine hizmetleri doğru olacaktır.

282 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.