Hoşgeldiniz  

BELEDİYE PERSONELİNE SEMİNER

admin | 01 Mart 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

BELEDİYE PERSONELİNE SEMİNER

Batman Belediyesi, bünyesinde farklı birimlerde çalışan personellerine ‘Bağımlılık ve Sağlıklı Beslenme’ konularında eğitim semineri düzenledi.

Batman Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görevli Diyetisyen Pelda Tüzün ve Psikolog Ahmet Sütçü tarafından verilen eğitim seminerlerinde; maddesel ve davranışsal bağımlılık konuları ile birlikte sağlıklı beslenme ve egzersiz konularında da bilgilendirme semineri yapıldı.

Besin gruplarının uygun tüketim miktarlarına değinen Diyetisyen Pelda Tüzün yeterli su tüketimi ve kişilerin ihtiyaç duyduğu fiziksel aktivite gereksinimleri hakkında bilgi verdi.

Kişilerin günlük su ihtiyaçlarının kilogram başına 300 ml olduğunu söyleyen Diyetisyen Tüzün; çay, kahve gibi içeceklerin bunu karşılamayacağını söyledi. Bununla birlikte hayvansal gıda tüketiminin yaşa ve sağlık durumlarına göre uzman tarafından belirlenen ölçülere göre alım yapılmasının önemi vurgulandı.

Bağımlılığın ömür boyu süren bir beyin hastalığı olduğunu, bağımlılık yapıcı maddelerin yanı sıra davranışsal bağımlılıkların da hayatımızda yer aldığını ifade eden Psikolog Sütçü; kumar, teknoloji ve alışveriş bağımlılıklarının da beyinde aynı etkiyi yarattığını belirterek: “Bağımlılıkla baş etmenin en iyi yolu bu konuda bilgi sahibi olunmasıdır” dedi.

 

41 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.