Hoşgeldiniz  

BELEDİYEDEN ASILSIZ İMAR AÇIKLAMASI

admin | 08 Mart 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

BELEDİYEDEN ASILSIZ İMAR AÇIKLAMASI

 

Batman Park AVM kavşağındaki bir arsa aile ilgili sosyal medyada yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Batman Belediyesi, söz konusu iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada “Bazı sosyal medya hesapları ile haber mecralarında İlimiz Merkez (Batmanpark AVM Kavşağı) 290 ada 2 nolu parsel üzerinde devam eden inşaat ile ilgili 07.03.2022 günü bir takım asılsız iddialarda bulunularak, bu alanın imara aykırı şekilde iş merkezine dönüştürüldüğü ileri sürülmüştür. Söz konusu İlimiz Merkez (Batmanpark AVM Kavşağı) 290 ada 2 nolu parselin imar değişikliğine dair meclis kararı, eski ve yeni imar planı örnekleri ile inşaat ruhsatı incelendiğinde görüleceği üzere; 1)-Son imar değişikliğinden önce Bitişik Nizam 8 kat, -1 Kat Bodrum, Anayol Çekme Hattı 5m, Konut + Ticaret Alanı, Taban Alanı (TAKS) 0,30 ve Emsal (KAKS) 2,40 olarak kayıtlı iken,

2)-M.DEMİR başkanlığında toplanan Batman Belediye Meclisinin aldığı 08.11.2019 tarihli ve 12-531 sayılı İmar Planı Değişikliği kararı ile son hali Bitişik Nizam 10 kat, -3 Kat Bodrum, Anayol Çekme Hattı 3m (1,5m çıkma), Turizm ve Konaklama + Ticaret Alanı, Taban Alanı (TAKS) 0,75 ve Emsal (KAKS) 7,50 olarak değiştirilmiştir.

3)-Yukarda bahsedilen imar değişikliğine uygun şekilde, 30.06.2020 tarihinde Batman Belediyesi tarafından söz konusu arsaya “Apart Otel” inşaat ruhsatı verilmiştir.

4)-Yapılan denetim ve kontrollerde yapının inşaat ruhsatına uygun şekilde devam ettiği gözlenmiş olup, inşaat ruhsatında yada imar planında hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

5)-Yukarda açıklanan değişiklik sonucu ilave 2 kat bodrum, ilave 2 kat yükseklik, fonksiyon değişikliği, 3 kat emsal artışı, 2,5 kat taban alanı artışı ve çekme mesafelerinin yarıya düşürülmesi iddia sahiplerinin kendi görev yaptıkları dönemde yapılmıştır.

Şehir Estetiği ve mimarisini mevcut imar planlarını değiştirerek bozanlar, Batman’ a yapmış oldukları bu ihaneti çeşitli iftiralarla örtbas etmeye çalışmaktadırlar. Söz konusu arsa ve inşaat ile ilgili Belediyemizce her hangi bir işlem yapılmamış, yapılması da söz konusu değildir” denildi.

41 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.