Hoşgeldiniz  

BELEDİYEDEN BEKLENTİLER

Muharrem BİTEN | 07 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Seçimler bitti, konu kapanmamış benziyor. İtirazlar ve el değiştirmeler de gerçekleşti.

Artık mazbataları alam Başkanların acilen görevlerinin başına dönmeleri gerekir.

usuldandır her başkan ilk icraatım şudur der ama bence her başkan acilen acil eylem planını toplumla paylaşmalıdır. Bu secimde Belediye Başkanları icraatı yerin İl ve Belediye Meclis üyelerinin revaçta olacağı ve gündemi belirleyeceği dönem olacaktır.

Belediye Meclisini elinde bulunduran parti, Başkan üzerinde büyük bir nüfusa sahip olacak. Başkan istese dahi hizmet konusunda her istediğini yapamayacak, iktidar olmuş ama Muktedir olamayacaktır.

Meclis üyeleri de burada sürekli toplum gözününse olmalıdır. Çünkü kişisel çıkarların en yoğun ve karanlık ilişkilerin en fazla olduğu bir secim geçirmiş olduk.

Meclis üyeleri hem başkan üzerinde nüfus kullanacak ve bunu menfaat odaklarının hizmetine kullanabilecektir.

Hizmetten çok ilişkiler ile yönetilen daha doğrusu yönetilmeyen bir belediyecilik dönemi başlıyor. Başkanlara düşen en acil uygulama kısa orta ve uzun vadeli programlarını yapıp halka anlatmak için başın ve yayın yolu ile yayım yapmaları gerekir.

Meclis üyelerine dikkat çekmemin sebebi sadece karanlık ilişkiler ile ve Başkanlara kesinlikle  kendi isteklerini kabul ettirme üzerinde baskı unsuru kullanma amacını gider demiyorum. Ama bu alan tamamen kullanılmaya acıktır ve kullanmak isteyen olacaktır. İradesi zayıf Başkanlar da buna yenik düşecektir.

Secimden önce yazdığım bir yazıda il genel meclis üyeleri ile Belediye Meclis üyelerini seçerken halka dikkat etmeleri gerektiğini söylemiştim. Şimdi de Başkanları ikaz etmek zorundayım ve halk olarak hepimiz de bunun takipçisi olmalıyız.

Programlarını her ay düzenli halka anlatmalı ve engel olan meclis üyelerine taviz verme yerine onları halka teşhir etmeleri gerekir. Aman ilişkiler bozulmasın diye alttan alarak taviz vermeye başladılar mı bir daha memlekete hizmet edemeyecektir.

Kantarın topuzu kaçmadan projelere engel olanları halka şikâyet etmeyi ve halka götürme yolunu seçmelidir. Tabii ki onlar da programlarına sadık kalmaları önemlidir. Halkın bu anlamda denetimi iyi yapmaları gerekir.

342 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.