Hoşgeldiniz  

BELEDİYEDEN KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

admin | 17 Eylül 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

 

Batman Belediyesi yıkım kararı verilen kaçak binalarla ilgili açıklama yaptı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada “Belediyemizin Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerince yapılan kontrollerde tespit edilen kaçak yapılarla ilgili dosyaların incelenmesinde tüm kaçak yapıların 2019 ve öncesinde, başka bir ifadeyle, görevlendirilmemizden önceki dönemde inşaatlarına başlanıldığı tespit edilmiş, kaçak yapıların temel seviyesinde mühürlendiği, ancak müteahhitler tarafından defalarca mühürlerin sökülerek inşaatlarına devam edildiği ve buna da göz yumulduğu gözlemlenmiştir.
Belediye yönetimine başladığımız 23 Mart 2020 tarihinden bu yana kaçak yapılaşmaya müsaade edilmediği gibi, daha önce yapılan ruhsatsız ve kaçak yapılarda çalışmaların durdurulmasını teminen inşaatların etrafı demir profil ve saclarla kapatılarak yıkımları ile ilgili süreç takip edilmiştir.
Kaçak yapılarla ilgili gerek idari ve gerekse adli süreçlerin tümü tamamlanmış ve yıkım aşamasına gelindiğinde öncelikle beş kata kadar olan binaların yıkımı Belediyemiz araç ve ekipmanlarınca biri 2 katlı, diğeri de 5 katlı kaba inşaatları bitmiş iki binanın yıkımı gerçekleştirilmiştir. Devamında 5 kat üzerindeki binaların yıkımı için yıkım ihalesi gerçekleştirilmiş ve 04 Temmuz 2019 tarihinde bodrum kat seviyesinde iken kaçak olduğu tespit edilen ve 08/08/2019 tarih ve 57-412-C sayılı Encümen Kararı ( önceki dönem ) ile yıkım kararı verilmesine rağmen inşaat çalışmaları durdurulmayan ve fen ve sanat kaideleri ile yapı tekniğine aykırı bir şekilde uygun olmayan malzeme kullanılarak kaba inşaatı tamamlanan ve yıkılma tehlikesi arz eden Bahçelievler Mahallesindeki 9 katlı binanın yıkımına 12 Eylül 2020 tarihinde başlanılmıştır.
Belediyemiz tarafından kaçak olduğu tespit edilen binalar ile ilgili yasal prosedürlerin tümü tamamlanmış ve mahkemelerimizce verilen yıkım kararlarının uygulanması aşamasına gelinmiştir. Kaçak olduğu tespit edilen binalarla ilgili olarak 23 Mart 2020 tarihinden önce alınan yıkım kararlarının uygulanması gerekirken maalesef süreç önceki yönetim tarafından sürüncemede bırakılmış ve yıkım kararı olmasına rağmen inşaatların çalışmasına ses çıkarılmamış, sadece ” Bu inşaat kaçaktır. Buradan daire almayınız” yazılı pankartların asılmasından öteye gidilmemiştir.
İmar barışının yasal tarihi olan 31.12.2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların ruhsatlandırılması mümkün değildir. Yeni bir imar barışı ancak yasal düzenleme ile mümkün olabilir. Hal böyle iken vatandaşlarımızın bazı çevreler tarafından yanlış yönlendirildiğini üzüntü ile takip etmekteyiz. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz bu tür yanlış yönlendirilmelere itibar etmemeleri, gayrımenkul alırken çok dikkatli olmalarıdır” ifadeleri yer aldı

114 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.