Hoşgeldiniz  

BENİM ÖĞRETMENİM-1

Muharrem BİTEN | 18 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Babam, ismin anılınca hüngür hüngür ağlardı çocukluk anılarımda hafızama kazınmış anekdotlarımdan biridir.

Ama çok çok önemli bir yer kaplamış olmalı ki; o sert mizacının altında gözlerine düşen sonbahar yağmurunun damlacıkları gibi soğuk, hızlı ve seri atışları hem çocuksun dünyamda bir korku, bir merhamet ve bir sevecenlik yarattı bu ağlanılan şahıs için.

Bu kimdi ki bu sert mizaçlı adamı sevgiden hasrete bağlarken ağlatıp saygı duymasını sağlayan kimdi diye çok merak ederdim. Yavaş yavaş tanımaya başladım.

Benim tanıdığım kişi, zorla öğretmen yapılmıştı. Kaçmıştı, üşümüştü, dayak yemişti, ama öğretmen yapılmıştı. Bu adamı tanırken onun dünyasına dalmam gerektiğini anladım.

Bir denizaltı seyyahının okyanus altında tanrının özene bezene yarattığı tüm canlıları insanlığa ve bilime hediye etmek üzere ulvi bir rol üstlendim.

Dalamadım, daldıkça okyanusun üstünde çok kirli bir tabakanın bu tanrısal güzelliklere ulaşmama engel oldu.

Bu okyanusun suları bu yağlı kimyasal artıklarla kirlenmiyordu, ama bir tabaka ile tüm okyanustaki varlığı zehirliyordu.

Benim öğretmenimin öğretileri dipte, tam dipte duruyor iken ben yüzeyde kimyasal artıklarla akciğerlerimi zehirliyordum.

Zaman zaman bu zehrin diplerde yarattığı tahribatlara bakarken okyanusun canlı hayatı öğretileri kirletmiyor canlı hayatı yer yer zehirliyordu.  Benim öğretmenimin öğretmeni çok çok iyi yetiştirmişti öğrencisini…

Bazen ikaz ederek samimiyetinin fazlalığını ve sadakatin fazlalığını da sorgularken, iyi niyetli bir öğretmenim var ve çok merhametli olduğu için an be an biran önce herkes Hidayet bulsun istiyordu.

Benim öğretmenim beni çok sevmiş olmalı ki öğretmenim ile öğretmenlerin öğretmenine beni ikram ediyordu.

Devamı ediyor…

71 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.