Hoşgeldiniz  

BİLİNMEYENLİ DENKLEMLER

Muharrem BİTEN | 07 Ağustos 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Matematik insan hayatının en önemli ihtiyacıdır. İnsanlık tarihini baz aldığımız şey, yine özdeşleştiği ay matematiktir, hesaptır.

Bin yıllar önceden insanlar problemlerini akıl yoluyla çözmeyi öğrendi. Sonuçta akla uzak olmayan bilgidir, bilimdir sonuç itibarı ile matematiktir.

Matematikte de bilinmeyen denklem sorunların ağırlığını belirler.

Bilinmeyen sayısı attıkça problemin zorluğu ve ağırlığını hissedersin. Bilinmeyen sayısını akil yoluyla çözüm. Bulabilme imkânına sahibiz.

Sorunlarımızın çokluğu konusunda bugün yüzlerce konuda tıkanma olduğunu müşahede etmemize rağmen maalesef bir çözüm ve öneri yapılmış değildir.

Ülke parasının yol ve inşaatlarda harcaması kalkınma demek değildir. Çok bilinmeyenli denkleme yeni çok bilinmeyen denklemden başka ise yaramayız.

Köklü ve kesin çözüm aramak gerekir. Ekonomi çok bilinmeyeni barındırdığını gözlemlememize rağmen yeni büyük bilinmeyenleri ekleyerek sorun çözme yerine soruna sorun ekleme cihetine gidiyoruz.

Üreteceksin, üreteceksin, üreteceksin…

Bu üretimin alınan hammaddelerden yakıttan elektrikten vergi hiç almayacaksın işte çok bilinmeyenli denklemin bir kısım bilinmeyen ini izah etmiş olduk.

Ekonomisi düzelmemiş hiç bir şey çözüme kavuşmaz. Bugün aile ilişkileri bile iyi ekonomik değer sağlamış kişilerin davranışları ile yok oluş sürecine giren toplulukların davranış şekilleri aynılık göstermez.

Üretim, çok bilinmeyenli bir denklemde ilk biline olarak çalışmaya başlaması için üretim ve üretim üstündeki vergilendirmeler acilen kalkmalıdır.

216 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.